Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Güney Afrika, Johannesburg'un kuzey doğusunda bulunan daha önce incelenmemiş olan Sterkfontein Mağaraları'nda iki yeni hominin fosili keşfedildi.

Bu iki yeni örnek, parmak kemiği ve azı dişi, sahip olduğu özelliklerden dolayı erken dönem homininlere ait olduğu düşünülen dörtlü kalıntı grubuna ait. Bu homininlerin mağaraya 2 milyon yıldan daha önce girdiği ve kalıntılarının taş aletlerle dolu bir katmandan elde edildiği biliniyor.

Sterkfontein mağaralarında çalışma yürüten Dr. Dominic Stratford'a göre; örnekler yalnızca erken dönem taş aletlerle ilişkili olduğu için değil aynı zamanda birçok ilgi çekici soruyu da yanıtlayabildiği için büyük bir önem arz ediyor. İlk fosil örneği - büyükçe bir parmak kemiği- Güney Afrika'da bugüne kadar keşfedilmiş diğer plio-pleistosen bölgelerden örneklere göre hatırı sayılır derecede büyük ve güçlü olarak tespit edildi.

Araştırmada, kalıntının bütünlüğünü koruduğu ve modern ve arkaik özelliklerin ilginç bir karışımını gösteriyor olduğu not edildi. Kemiğin geçtiğimiz aylarda keşfedilen Homo naledi türüne ait örneklere göre çok daha bükük olduğu hatta bu özelliği bakımından çok daha yaşlı bir tür olan Australopithecus afarensis'e daha yakın olduğu açıklandı. Ancak kemiğin özelliklerinden beklenen ile karşılaştırıldığında, güçlü kas tutunma (tendon alanları) özelliğinden yoksun olduğu tespit edildi.

Parmağın Homo habilis türüne ait bütünlüğünü koruyamamış bir örneğe daha çok benzediği ancak yine de bu örnekten de önemli ölçüde büyük olduğu kaydedildi.

Diğer kalıntının ise - bir yetişkine ait birinci azı dişi- görece küçük boyutlarda olduğu ve yine Homo habilis türüne büyük ölçüde benzediği, şekil ve büyüklük olarak da H. naledi türüne ait olarak keşfedilen 10 adet birinci azı dişi örneğine benzediği düşünülen diş örneğinin kesin bir sınıflandırma yapılabilmesi için daha da ileri düzeyde incelenmesi gerektiği kaydedildi.

2-milyon-yillik-yeni-hominin-fosilleri-bilimfiliocm

Dişin 'konik' çıkıntılarının şekil ve boyutları, dişin genel şekli Homo cinsine ait ilk türlere işaret etmekle birlikte, yakın zamanda 2,18 milyon yıl öncesine ait oldukları tespit edilen erken dönem taş aletlerle de ilişkilendirilebilir.

Araştırma kapsamında bulunan dört adet kalıntıdan diğer ikisi henüz araştırma ve inceleme aşamasında. Bununla beraber bölgede kazıların devam edeceği ve elde edilen kemiklerden bu canlıların yaşam ve hatta ölüm şekillerinin öğrenilebileceği biliniyor.

Kazıların yapıldığı alan olan Sterkfontein Mağaraları Dünya'nın en -bu anlamda- bereketli paleoantropolojik kazı alanlarından birisidir ve ilk yetişkin Australopithecus keşfi aynı yerde 80 yıl önce Robert Broom tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yer altında uzanmakta olan (ancak keşfedilen canlıların yaşadığı dönemde bir tepe olan) mağara ağı 5 kilometre uzunluğa sahip ve yaklaşık 3,67 milyon yıldır birikmekte olan bir fosil yığını barındırıyor. Ne var ki, birçoğu henüz keşfedilmemiş olmakla birlikte, keşfedilen kalıntılar hakkında da çok geniş bir bilgiye sahip değiliz.
Kaynak : Dominic Stratford, Jason L. Heaton, Travis Rayne Pickering, Matthew V. Caruana, Kelita Shadrach. First hominin fossils from Milner Hall, Sterkfontein, South Africa. Journal of Human Evolution, 2016; 91: 167 DOI: 10.1016/j.jhevol.2015.12.005


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir