Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yaklaşık 269.000 ton plastik kir ve atık okyanuslarda bulunmakta ve yüzmektedir. Bu açıklama PLOS ONE' da 10 Aralık'ta Marcus Eriksen tarafından yayımlanan bir araştırmanın sonucu.. Mikroplastik kirlilik, okyanuslarda farklı oranlarla ve konsantrasyonlarla tespit edilmiştir. Ancak okyanuslarda yüzen bu plastik kirliliğin toplam kütlesini - mikro ya da makroplastik - tahmin etmemizi sağlayacak yeterli çalışma bulunmamaktadır. Plastik parçacık miktarını ve yüzen miktarın ağırlığını daha iyi tahmin edebilmek için, 6 ülkeden araştırmacılar 2007 ile 2013 yılları arasında toparlanmış dünyanın 5 subtropikal döngüsüne ait 24 çalışma verilerini bir araya getirdiler. Bu verilerde, oyanuslardan toplanan mikroplastik örnekleri görsel araştırmalara dayalı büyük plastik çökeltileri ile ilgili bilgiler bulunuyordu. Bu bilgilere dayanarak plastik dağılımının okyanuslarda bulunan kısmına ait bir modelleme yapıldı. Veri ve modele dayanarak, çalışmanın araştırmacıları yeryüzündeki okyanuslarda toplamda en az 5,25 trilyon plastik parçası yer aldığı ve ağırlıklarının yaklaşık 269000 ton olduğu hesaplamasını yaptı. Büyük plastik parçaları kıyı şeridi boyunca fazla miktarda gözleniyor ve 5 subtropikal döngüde mikroplastiklere parçalanıyordu. En küçük mikroplastikler ise kutupaltı alanlar gibi en ücra bölgelerde yer almaktaydı. Bu sonuç hiç beklenmedik bir sonuç olması bakımından çalışmanın en ilgi çekici kısmı. En küçük mikroplastiklerin okyanusun en ücra bölgelerinde konumlanmış olması ise döngülerin büyük plastikleri mikroplastiklere dönüştüren ve sonrasında onları okaynusun tamamına dağıtan bir nevi “öğütücü” olduğu fikrini akıllara getiriyor.
Çalışma sonuçları gösteriyor ki; 5 subtropikal döngünün ortasındaki çöp yığınları yüzen plastikler için son durak değil, aksine mikroplastikler final maçını tüm okyanus ekosistemi ile oynamakta.
Referans:        Marcus Eriksen, Laurent C. M. Lebreton, Henry S. Carson, Martin Thiel, Charles J. Moore, Jose C. Borerro, Francois Galgani, Peter G. Ryan, Julia Reisser. Plastic Pollution in the World's Oceans: More than 5 Trillion Plastic Pieces Weighing over 250,000 Tons Afloat at Sea. PLoS ONE, 2014; 9 (12): e111913 DOI:10.1371/journal.pone.0111913
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir