Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bazı hastalıklar gerçekten çok korkutucu olabilir, birçok insan en ölümcül hastalığın Ebola ya da viral gripler olduğunu düşünmektedir. Oysa gelmiş geçmiş en ölümcül hastalık, sıtmadır.

Yaklaşık 20 milyon yıldır, atalarımızın ve modern insanın başına bela olan sıtma hastalığı, milyarlarca insanın ölümüne sebep olmuştur.

Sivrisineklerden taşınan bu hastalık; Cengiz Han ve Attila'nın ordularının seferlerini durdurmuş, tarih boyunca da milyarlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Fosil kayıtlarına göre; hastalık 20 milyon yıldır sivrisinekler tarafından taşınmaya devam ediyor. Yani hastalık evrimimizle birlikte bizi takip etmeye devam ediyor.

Sıtma sebebiyle, Büyük İskender, Tutankhamun ve en az 6 papa hayatını kaybetmiştir. Ve bazı araştırmacılara göre bugüne kadar yaşamış insanların neredeyse yarısının ölüm sebebi sıtmadır.

Yalnızca 1900-1950 yılları arasında, hastalığın 100 milyon insanın ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor. Örneğin; 1946 yılında ABD'de dünyaca ünlü Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) öncelikli olarak sıtmaya karşı savaş amacıyla kurulmuştur. 1990'ların sonlarında başlayan girişimler sonucunda sıtmanın bulaşıcılığı önemli oranda azaltılmış durumda.

Bu andan itibaren, insektisit kullanımının gelişmesiyle dünyanın büyük bir kısmında hastalığa karşı etkin bir savaş yürütülmüş, neredeyse kökü kazınmıştır. Ancak yine de her yıl yarım milyon insan sıtmadan kaynaklı hayatını kaybediyor. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı için hastalık hala risk teşkil etmektedir.Kaynak: 
- Kuzoian, A. Half of all humans who ever lived could have been killed by the same mosquito-borne disease. BusinessInsider. http://www.businessinsider.com.au/malaria-mosquitoes-deadliest-disease-human-history-2016-7?r=US&IR=T (accessed on 2016, July 31)
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir