Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Araştırmacılar; Brezilya'nın Atlantik Yağmur Ormanları'ndaki yedi farklı dağda yaşayan Brachycephalide (1) familyasına ait Brachycephalus cinsi altında 7 yeni küçük kurbağa türü buldu. Birbirlerinden ayrı bir şekilde çeşitli faktörlerden kaynaklı olarak kendi dağ zirvelerinde yaşama zorunda kalan bu cinsin üyeleri coğrafi izolasyon ve diğer etkenler sebebiyle çok çeşitli türlere evrimleşmiş haldeler. Cinsin birçok üyesi bir santimetreden daha küçük boylardalar. Bu yeni türleri tanımlayan makale PeerJ dergisinde yayımlandı.

Bir amfibian karakteristiği olan küçük boyut ve büyük genomlarından kaynaklı olarak, Brachycephalus cinsine ait kurbağalar bazı vücut yapılarını "kaybetmişlerdir", bu yüzden ellerinde 2 ve ayaklarında 3 ya da 4 ayrıt vardır. Kurbağalar arasındaki temel fark ise deri renkleri ve yapıları. Kurbağalar çeşitli seviyelerde tetrodoksin olarak bilinen nörotoksin (zehir) salgılıyorlar ve derilerindeki parlak renkler potansiyel avcıları için bir uyarı özelliği taşıyor.

Dağların zirvelerinde yaşayan kurbağaları bulmak için Federal University of Panama'dan araştırmacı Marcio Pie ve ekip arkadaşları, çok sayıda, küçük ancak fazlasıyla kayalıklı dağlara doğru bir tırmanışa geçti. Söz konusu bölge bu cinsin üyeleri açısından oldukça zengin bir alan ve dağlar bir türü diğerinden izole etmiş durumda. Kurbağaların neredeyse bir santimetreden daha küçük olmaları da onları bulmayı güçleştiren bir faktör olarak araştırmacıların karşısındaki zorluklardan birisi oldu.

Oldukça fazla pratik yaptıklarını çoğu zaman dağlarda saatlerce dolaştıklarını ancak elleri boş halde geri döndüklerini söyleyen Pie:

"Seslerini duyabiliyorsunuz ve muhtemelen yüzlercesi var ancak onları kolaylıkla yakalayamıyorsunuz. Çünkü biraz yaklaştığınızda yerde oluşturduğunuz titreşimden dolayı kurbağalar anında 20 dakikalık ya da yarım saatlik bir sessizliğe bürünüyorlar. Dolayısıyla çok dikkatli ve sessiz yürümelisiniz" diyor.


Oldukça özel bir habitata sahip olmalarından kaynaklı, araştırmacılar kurbağaların tehlike altında olduğunu söylüyorlar. Ağaçların kesilmesi ve iklim değişimi; sıcaklığa oldukça duyarlı (bu yüzden dağların zirvelerinde yaşıyorlar) olan kurbağalar için büyük tehdit oluşturuyor. Cinsin çeşitli türlerinin hayatlarını garanti altına almak için araştırmacılar onlara bir koruma oluşturulması gerektiğini söylüyorlar. Bu 7 yeni tür ile bölgedeki Brachycephalus cinsine ait kurbağa türü sayısı 28'e yükseldi.

(1) Bu familya; Brezilya ve Arjantin'in kuzeyinde yaşayan iki cinsten oluşur; bu cinsler Brachycephalus ve Ischnocnema 'dır. 
Kaynak: Rachel Feltman, "Seven new species of miniature frogs discovered (and they’re adorable)", http://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2015/06/04/seven-new-species-of-miniature-frogs-discovered-and-theyre-adorable/?tid=pm_national_pop_b
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir