Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
Çinli bilim insanlarının, 10 farklı coğrafi bölgede yaşayan yaklaşık 500.000 kişi üzerinde, ileriye dönük olarak planladıkları, katılımcıların beyanına göre şekillenen ve yaklaşık 7 yıllık takip süresine erişen çalışmasının sonuçları acı severleri memnun edecek gibi görünüyor.

Takip süresi içinde gerçekleşen 20.000’den fazla ölüm olayı üzerinden yapılan değerlendirme kabaca özetlendiğinde, haftada 6-7 gün acılı yiyeceklerle beslenenlerin ölüm riskinin, haftada birden az acılı yiyenlere göre %14 oranında azaldığı vurgulanıyor. Bu sonuç, yüksek sayıda deneğin uzun bir süre takibiyle elde edilmiş olsa da, acı olarak tariflenen yemeğin ne olduğu ve tüketim miktarından tutun da deneklerin genel sağlık durumu, çevresel koşulları ve diğer beslenme alışkanlıkları gibi birçok önemli değişkenle ilgili olarak, incelenen grupların rastgeleliği hakkında eksik bilgiler olması nedeniyle bilimsel olarak “yüksek kabul” derecesinde değerlendirilmemelidir.

Acı biberin acılığından sorumlu etken maddesi olan kapsaisinle ilgili olarak binlerce bilimsel yayın varlığı yanında, antimikrobiyal, antioksidan ve antiobesite gibi var olduğu düşünülen etkileri de göz önüne alındığında, bu çalışmaya dayandırılabilecek “acının iyi bir şey olduğu” sonucu, popüler kültür açısından ilgi çekici olacaktır.

Bilimsel açıdan bakıldığında ise kesin yargılara varabilmek için, sayı ve süre açısından güçlü görünen bu çalışmanın heyecanıyla daha iyi tasarlanmış ileri dönük araştırmaların planlanması ve sonuçlarının beklenmesi gerekiyor.

Tabii ki bu süre içinde acının keyfini çıkarmaya devam etmek için hiçbir engel yok…
Kaynak: BMJ 2015; 351 doi: http://dx.doi.org/10.1136/bmj.h4141 (Published 04 August 2015) Cite this as: BMJ 2015;351:h4141Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir