Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Ağaçlar yalnızca bize nefes almamız için oksijen sağlayıp aynı zamanda küresel ısınmanın etkileriyle mücadele etmeye yardımcı olmuyor, ayrıca yeni bir çalışmanın bulgularına göre ağaçların varlığının kalp rahatsızlıkları geçirme tehlikemiz ile de bağlantısı var.

Bilim insanları, özellikle zümrüt dişbudak kurdu’nun (EAB) ağaçlara zarar verdiği ve yerel ekosistemde tahribata yol açtığı Detroit şehrinde yeşillik eksikliğinin sağlık üzerindeki etkilerini incelediler. Kadın Sağlığı Girişimi’nin yürüttüğü bir araştırmadan toplanan verileri temel alarak yürütülen çalışmaya göre, EAB tarafından zarar verilen bölgelerde oturanların belirli kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma olasılıkları yüzde 25 daha fazla.

Araştırma takımının lideri Geoffrey Donovan’ın belirttiğine göre; "Sadece benimkini değil, bütün araştırmaları hesaba katarak söyleyebilirim ki, ağaçlar ile toplum sağlığının artması arasında güçlü fakat kesin olmayan bir bağlantı var. Farzediyorum ki ihtiyacımız olan ağaç sayısında bir üst sınır bulunuyor, fakat bence o noktaya daha çok var."

Araştırmacılar ağaçlar ile kalp rahatsızlıklarının arasındaki bağlantının neden var olduğu konusunda net bilgilere sahip değiller. Fakat, araştırmacıların bu konuda bazı fikirleri de var: ağaçlar hava kirliliğini azaltıyor, sporu teşvik ediyor, gerginliği azaltıyor veya sosyal etkileşimi destekliyor olabilir (veya bunların hepsini birlikte yapıyor olabilir). Tüm bu dört faktörün muhtemel etkilerini topladığınız zaman, raporun sunduğu bulgular kulağa çok da şaşırtıcı gelmiyor.

Rapor şu sonuca varıyor; eğer ağaç sayısındaki azalmanın sağlık üzerinde zararlı etkileri varsa, o halde sezgisel bir yolla, ağaç dikmenin veya korumanın halk sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olacağı sonucuna varmak mantıklı olacaktır. Yine de, ağaçlar ve kalp damar hastalığını birbirine bağlayan işleyişler hakkında az şey biliniyor, bu yüzden elde edilen sonuçlar dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli.

Bu yeni çalışmanın da dikkat çektiği gibi, önceki pek çok araştırma, ağaçların yanında yaşamanın sağlık açısından faydalarına dikkat çekmişti. 2015'in Ağustos ayında bir çalışma, sokağınızda daha fazla ağacın bulunmasının sizi birkaç sene daha genç hissettirdiğini ve önemli bir maaş artışı ile aynı sağlık faydalarına sahip olduğunu öne sürmüştü.
Kaynak: David Nield (Oct 9, 2015) The absence of trees could increase your risk of cardiovascular disease, Science Alert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/here-s-how-the-absence-of-trees-can-increase-your-risk-of-cardiovascular-disease
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir