Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, yaygın bir şekilde kullanılan reçeteli ya da reçetesiz ağrı kesiciler ile kalp yetmezliği riskinin artışı arasında bağlantı var.

Bilinen cox-2 inhibitörlerinin de içine dahil olduğu söz konusu ilaçlar, steroid yapısında olmayan entienflamatuar ilaçlar (NSAID) olarak adlandırılıyorlar. Bu ilaçların birçoğu, ağrıyı ve iltihapı azaltmak için oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. Hatta bu ilaçlardan bazıları, oldukça az güvenlik kontrolünden sonra, yüz yıldan daha uzun süre önce insan hayatına girdi.

NSAID kullanımı ve kalp yetmezliği arasındaki bağlantı olduğu, oldukça iyi bir şekilde biliniyor. Fakat hangi ilaçların hangi dozlarda kullanımının en büyük risk grubunu oluşturduğu konusu henüz tam olarak çözümlenebilmiş değil.

Bu resmi netleştirmek için Giovanni Corrao öncülüğündeki University of Milano-Bicocca’dan araştırmacılar, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İtalya’da NSAID kullanmış yaklaşık 10 milyon kişinin tıbbi kayıtlarını derinlemesine incelediler.

Araştırmacılar, hastane kayıtlarına girmiş 92.163 kalp yetmezliği vakasını belirlediler ve daha sonra bu kişilerin 27 ilaç arasında hangisini hangi dozlarda kullandıklarını kontrol ettiler.

Araştırmacılar genel olarak 9 NSAID ilacının şimdiki kullanımının geçmişteki kullanımına göre hastaneye yatma riskini artırdığı bulgularına ulaştılar.

Bu ilaç listesine; diklofenak, ibuprofen, indometazin, ketorolag, naproxen, nimesulide, piroxicam ile beraber COX 2 inhibitörleri olan etorikoksib ve rofekoksib dahil.

Bu ilaçlardan bazıları, yüksek dozlarda kullanıldıklarında hastaneye yatma riskini yaklaşık 2 kat artırıyor.

Araştırmacılar ayrıca, yaptıkları çalışmanın gözlemsel olduğunun da altını çiziyorlar. Yani yapılan çalışma kapsamında, bir deneyin kontrollü durumlarından faydalanılmadı. Bu durum, katı bir sebep sonuç ilişkisinin kurulmasını engelliyor.

Fakat araştırmacılara göre bulgular, tekil NSAID ve seçili COX 2 inhibitörlerinin risk artışı ile bağlantılı olduğunun daha ileri delillerini sunuyor. Ayrıca araştırmanın önde gelen bir tıp dergisi olan British Medical Journal’da yayımlanmış olması, bulguların kayda değer olduğunun bir başka göstergesi.

Danimarkalı kalp uzmanları Gunnar Gislason ve Christian Torp-Pedersen’e göre; ‘’Kardiyovasküler riskin en küçük bir miktarda artıyor olması bile, halk sağlığını yakından ilgilendirir.’’

Araştırmacılar, European Society of Cardiology’nin, özellikle diklofenak ilacının herhangi bir dozda kullanılmasına karşı çıktığının altını çiziyorlar. 9 ilaç içerisinde, diğer ilaçlara kıyasla en az riski oluşturan ise ibuprofen.
Kaynak: Painkillers linked to heart failure: study, MedicalXpress, Retrieved from http://medicalxpress.com/news/2016-09-painkillers-linked-heart-failure.html
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir