Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Araba kazalarında en çok karşılaşılan madde kullanımı vakası, halk arasında ot olarak bilinen ‘kenevir’in (kanabis) alkolle birlikte tüketilmesi olarak kaydedildi. Ancak bu iki maddenin nasıl bir etkileşime girdiği henüz tam olarak bilinmiyor. AACC dergisi olan Clinical Chemistry’de yayımlanan araştırma gösteriyor ki; alkol ve kenevir birlikte tüketildiğinde kenevirin psikoaktif etken maddesi olan ∆9-THC maddesinin (delta9-tetrahidrokanabinol - THC) ve THC’nin birincil aktif metaboliti olan 11-hidroksi-THC‘ün kandaki konsantrasyonu, tek başına kullanıldığı durumdan çok daha yüksek oluyor.

Amerika’da şu an 23 eyalette medikal kullanımı yasal olarak bulunan kenevir, daha da yaygınlaşacak ve bu gidişle şimdiye kadar sebebi çok da belli olmayan araba kazalarının sayısında da muhtemelen bir artış yaşanacak. Araştırma dahilinde incelenen 1,882 motorlu taşıt kazasında, kenevir kullanımı ile 0.7 risk artışına karşılık, alkol tüketiminde 7.4 ; alkol ve kenevirin birlikte tüketiminde 8.4 kat risk artışı  tespit edildi.

Alkol ve kenevirin etkileşiminin araç kullanmayı nasıl kötü etkilediğini tespit etmek üzere, araştırmacılar 19 katılımcı üzerinde bir çalışma yürüttü. Katılımcılar plasebo ya da çok düşük doz (nefesten ölçülen alkol oranının maksimum %0.065 olacağı miktarda) alkol aldıktan 10 dakika sonra 500 miligram plasebo, düşük doz (%2.9 THC) veya yüksek doz (%6.7 THC) buharlaştırılmış kenevire maruz bırakıldı. Araştırmacılar bu durumda (alkolsüz) düşük ve yüksek dozlu kullanıma göre THC oranını kanda sırayla 32.7 ve 42.2 mikrogram/litre , 11-OH-THC oranını 3.7 ve 6.0 mikrogram/litre olarak tespit etti.

Alkolle ilişkili ciddi düzeyde yüksek olan THC ve 11-OH-THC kan düzeyi değerleri kenevir-alkol kombinasyonlarına bağlı gözlenen performans bozukluğu artışını açıklıyor. Kazaların nedenleri ve sorumluları araştırmanın bulguları ile daha kolay tespit edilecek ve farklı önlemler almanın gerekliliği daha çok ortaya çıkacak.

 
Referans : Sciencedaily.com, Any dose of alcohol combined with cannabis significantly increases levels of THC in blood, www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150527112728.htm


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir