Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Alzheimer hastalığının gelişmesindeki anahtar protein olan amiloid öncü proteini (APP), göz ve kas sağlığı için önemli bir rol oynayabilir. The FASEB Journal Haziran 2015 sayısında yayımlanan araştırmada, bilim insanları APP’ye bağlanan, FE65 ve FE65L1 olarak adlandırılan proteinler silindiğinde, farelerde katarakt ve kas zayıflığı gözlemlendiğini duyurdular. Buna ek olarak, bu araştırma laminin ekspresyonunun (laminin üreten genlerin laminin proteinini sentezlemesi) FE65 ve FE65L1 kaybına uğrayan fare lenslerinde ciddi bir şekilde değiştiğini de gösterdi. Eğer bu durum, insanlar üzerinde yapılacak çalışmalarda doğrulanırsa, FE65 ve FE65L1 proteinleri belki de katarakt, kas distrofisi ve Alzheimer hastalığında terapötik hedef olabilir.

Araştırmayı yapan bilim insanları, bu çalışmada yapılan keşiflerle FE65 ve APP’nin normal fonksiyonu hakkında bildiklerini daha da geliştirmek istiyorlar. Çünkü, böylesine basit bir araştırmadan bile bilim insanlar,  insan rahatsızlıklarının tedavi süreçleri  ile ilgili çok önemli ip uçları elde edebilirler.

Bu keşfi yapmak için araştırmacılar,bir grup FE65’siz, bir grup FE65L1’siz, bir grup hem FE65’siz hem de FE65L1’siz, ve bir de normal fareleri içeren kontrol grubu olmak üzere dört farklı grup farenin gözlerini ve kaslarını inceleyip karşılaştırdılar. Araştırmacıların bulgularına göre, hem FE65 hem de FE65L1’siz olan farelerde kataraktın ve kas güçlüğünün kanıtı olabilecek ciddi bir lens dejenerasyonu vardı. Kaslardaki az miktarda eksiklik yalnızca tek bir geni silinen farelerde görüldü. İlginç bir şekilde de kortikal katarakt, FE65L1 proteini olmayan yaşlı farelerde görüldü.

The FASEB Journal editörü Gerald Weissmann’a göre; ‘’ yaşayan hücrelerde, bir genin ya da bir proteinin yalnızca tek bir görevinin olması çok nadir bir durumdur. ‘’ Ayrıca, ‘’ Bu araştırmadaki bulguların yeni olmasının yanında, gerçek şu ki Alzheimer hastalığında rolü olan proteinin beyin dışında işlevlerinin de olması çok şaşırtıcı değil-- fakat, APP’nin gözlerde fonksiyonu olması beklenmedik bir durum.‘’

Bu Konu İle İlgili Okumak İsteyebileceğiniz diğer yazılarımız: 

http://bilimfili.com/umut-verici-yeni-alzheimer-tedavisi/

http://bilimfili.com/noron-olumunden-sorumlu-amiloid-beta-degil-amiloid-tau/

 

Kaynak:

Federation of American Societies for Experimental Biology. (2015, June 9). 'Alzheimer's protein' plays role in maintaining eye health, muscle strength. ScienceDaily. Retrieved June 9, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150609113812.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir