Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Nature'da yayımlanan çalışmada; bilim insanları, amber içerisine hapsolmuş tüyleri hala üzerinde olan iki adet 99 milyon yıllık bebek dinozor kuşu kanadı bulduklarını duyurdular.  Evet tekrarlıyoruz; bilim insanlarının tüyleri üzerinde çalışma yapabilecekleri iyi korunmuş iki adet dinozor kanadımız var!

Görünüşe göre; kanatlar; dişleri ve kanatlarında pençeleri olan bir geçiş grubu dizonoru olan enantiornithlere ait. Zamanla ambere dönmüş olan ağaç özünde hapsolmuş halde bulunan kanatlar normal bir fosilleşme sürecinin geçirebileceğinden daha etkin bir halde korunmuş.

National Geographic'ten Kristin Romey'in bildirdiğine göre; kanatlar, Myannmar'da aslında mücevher için hazırlanan amber içerisinde bulundu.

amber-icerisinde-dinozor-kusu-kanadi-bilimfilicom

Bulgularını yayınladıkları makalede, araştırmacılar şuan için her iki kanadın da aynı enantiornith türüne ait olduğunu ileri sürüyorlar. Araştırmacılar tüylerin çok çok iyi korunduğunu ve bu yönüyle modern kuşların kanatlarıyla bile benzerlikler taşıdığını söylüyorlar.

Modern kuşlar hayatta kalan son dinozorlar olarak düşünülür, bu yüzden de nasıl ortaya çıktıklarına dair herhangi bir belirti bile yeterince heyecan vericidir.

dinozor-kusu-kanadi-bulundu-bilimfilicom X-ray ile oluşturulmuş kanat modelleri. Image: Nature


Türlerdeki korunmuş renkler, bir kanattaki beyaz ve kahverengi katmanları ortaya çıkarıyor ve bugün gördüğümüz kuşlardakiyle benzer örgüyü içeriyor. Aslında, araştırmacıların deri ve kaslardan tutun da tek bir tüyün mikro yapılarına kadar inceledikleri her şey; bugün gördüğümüz kuşlardaki kanat yapısını andırıyor.

Söz konusu bulgular çok özel, çünkü bu yaşta ve bu kadar iyi korunmuş bir fosil bulmak oldukça nadir karşılaşılabilecek bir durumdur. Normalde ise fosilleşme sürecinde kanatlar, etraftaki kayalarda fark edilmesi oldukça zor olan izler bırakırlar ve yok olmaları daha olasıdır. Ve öte yandan, kanatlar bir amber tarafından hapsedildiğinde, genellikle tektir ve daha fazla bağlam içermez. Fakat bu kanatlar şaşılacak bir düzeyde eksiksiz.

Makaledeki bir başka şaşırtıcı şey ise:  Görünene göre; antik dino-kuşu bebekleri hala hayatta olabilir. Kanatların etrafındaki korunmuş pençe izleri; ağaç özütünün katılaşmadan önce bir tür mücadelenin gerçekleştiğine işaret ediyor olabilir.
Kaynak ve İleri Okuma:
- "Mummified precocial bird wings in mid-Cretaceous Burmese amber." Nature Communications. doi:10.1038/ncomms12089
- Letzer, R. "Scientists discovered two feather-covered dinosaur wings preserved in amber." TechInsider. http://www.techinsider.io/feather-covered-baby-dinosaur-wings-found-trapped-in-amber-2016-6 (Reached on 2016, June 30)
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir