Post Author Avatar
Umut Can Yıldız
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Edinburgh Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesi’nden araştırmacıların Geological Society's Special Publications’da yayınladıkları makaleyle Batı Antarktika Çatlak Sistemi olarak adlandırılan bölgede 91’i ilk defa keşfedilen 138 volkanın yer aldığı yeni bir bölgenin keşfini duyurdular. Antarktika buzullarının altında gömülü olan bölge Dünya üzerindeki en geniş volkanik bölge olabilir. Antarktika’nın Ross Buz Sahanlığı ve Antarktika yarımadası arasında bulunan bölge 3,500 km genişliğe sahip ve bilim insanları çok daha fazla volkan bulunabileceğini tahmin ediyorlar. Tanımlanan volkanların yükseklikleri 100m ile 3850m arasında değişiyor.

Ekip çalışmasını Bedmap 2 olarak adlandırılan veri tabanındaki buz örtüsü yatak yüksekliği verilerini analiz ederek gerçekleştirdi. Batı Antarktika buzullarının içinde Dünya’nın diğer yerlerindekine benzer biçimde yukarı doğru çıkıntı yapan konik yapıları incelediler. Yeraltında gizli bu volkan tepelerini çıplak gözle göremiyor olsak da radar sinyalleri aracılığıyla bazalt kayaçlar buzulların içinden tespit edilebiliyor.

Araştırmacılar eğer bu gizli zirvelerden aktif kalan varsa olabildiğince hızlı şekilde açığa çıkartılması gerektiğini düşünüyorlar. Her ne kadar derine gömülü bu volkanların yüzeye doğrudan bir zarar verme olasılığı bulunmasa da bir patlama buzların erimesine ve sonuç olarak buzullardan denize akışı hızlandırma olasılığı oldukça büyük. Kara üzerinde bulunan buzulların erimesi deniz seviyesindeki yükselişlerin başlıca sebebi oldukları için sorun tüm yerküreyi ilgilendiriyor.

 
Haber kaynağı: Almost 100 unknown volcanoes have been found hidden under Antarctica - ScienceAlert

İlgili makale: Vries, M. V., Bingham, R. G., & Hein, A. S. (2017). A new volcanic province: an inventory of subglacial volcanoes in West Antarctica. Geological Society, London, Special Publications. doi:10.1144/sp461.7
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir