Post Author Avatar
Onur Demir
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Dortmouth’da yapılan bir çalışmaya göre, beynimizin, uyarıcılara verdiği sinirsel tepki, yakın arkadaşlarımızınki ile büyük oranda benzerlik gösteriyor ve bu benzerlikler arkadaşlarımızın kimler olduğunu anlamada kullanılabilir.

30 Ocak'ta (2018) Nature Communications'da yayımlanan araştırmada, gerçek hayatta aynı sosyal çevrede bulunan insanların beyinlerinin videolara nasıl tepki verdiği gözlemlendi. Yapılan analizlerde, arkadaş bireylerin, birbirine çok benzer sinirsel aktivite yapısına sahip oldukları görüldü. Gerçek hayattan uyaranların yer verildiği araştırma türünün ilk örneği olma özelliğine sahip. Beynin, gerçek hayattan uyarıcılara verdiği sinirsel tepki, anlık gelişen düşünsel süreçleri, gerçekleştiği anda analiz etme imkanı sunuyor. Sonuçlara göre, arkadaşlar çevrelerindeki dünyayı, tanımadıkları insanlara nazaran dikkat çekici derecede benzer yorumluyor.

Çalışmada, 280’e yakın katılımcının sosyal bağlılıkları ve arkadaşlıkları analiz edildi. Araştırmacılar, katılımcılar arasındaki sosyal yakınlığı, karşılıklı belirttikleri yakınlık derecelerine göre sınıflandırdı. 42 katılımcının sinirsel aktiviteleri, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yöntemiyle gözlemlenirken; katılımcılara politika, bilim, komedi ve şarkı klipleri gibi farklı konularda ve türlerde videolar izletildi. Her katılımcıya, aynı yönlendirmelerle aynı videolar, aynı sırada izletildi. Daha sonra araştırmacılar, yakın ve mesafeli arkadaşlardan elde edilen verileri, aralarında bir benzerlik olup olmadığını saptayabilmek için çiftli olarak karşılaştırdı.

Bulgulara göre; yakın arkadaşların sinirsel tepkilerinin benzerlikleri çok güçlü ve bu benzerlik, beynin, bireyin odağını ve yüksek-düzey düşüncesini yönlendiren duygusal tepki merkezinde de görülebiliyor. Öte yandan, solaklık, yaş, cinsiyet, etnik köken ve milliyet gibi değişkenler de göz önünde bulundurulup analiz edildiğinde de aynı gözlemlere ulaşıldı. Ayrıca kullanılan yöntemle, kişilerin yalnızca arkadaş olup olmadıkları değil, aynı zamanda da aralarındaki sosyal mesafe ye dair de tahminler geliştirilebildi.

Araştırma ekibi, sosyal bir tür olarak hayatlarımızın birbirine bağlı olduğunu ve beyinlerimizin nasıl çalıştığını anlayabilmemiz için birlikte nasıl çalıştıklarını ve birbirlerini nasıl şekillendirdiklerini de anlamamız gerektiğini ileri sürüyor. Ekip bir sonraki aşamada, çevrelerini bizim gibi yorumlayan insanlara karşı mı bir çekim hissettiğimizi, yakınlaştıkça mı birbirimize benzediğimizi ya da bu durumların karşılıklı bir ilişki içerisinde mi gerçekleştiğini araştırmayı planlıyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir