Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bir durum-kanıtlama çalışması; parmak izi karakteristiğine dayanarak, bir kimsenin atasal geçmişini belirlemenin mümkün olduğu bulgusuna ulaştı. Bu keşif; antropolojik çalışmalar için önemli uygulamaları beraberinde getirebilecek.

Konuya ilk kez bu kadar detaylı bakan bir çalışma özelliğinde olan araştırmanın bulguları oldukça gelecek vaadediyor. Araştırmacılar; daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ve daha çeşitli bir atasal geçmişe sahip bireylerin bulunduğu daha geniş bir örneklem boyutuna bakılması gerektiğini söylüyorlar.

Antropologlar yıllardır parmak izine dayalı çalışmalar yürütüyorlardı, çünkü bu çalışmalar insan çeşitliliği için önem arz ediyordu. Fakat bu çalışma; 1. Seviye detaylara örneğin; izlerin örgüsüne ve çizgilerin sayısına odaklandı. Adli düzeydeki parmak izi analizleri ise daha spesifik çeşitlilikleri içeren, örneğin; parmak izi çıkıntılarının ayrımlar oluşturduğu çatallanmalara yani 2. Seviye detaylara odaklanıyor.

Çalışmada, araştırmacılar; 61 Afro-Amerikan kadının, 61 Afro-Amerikan erkeğin, 61 Avrupa-Amerikan kadının ve 61 Avrupa Amerikan erkeğin bulunduğu 243 bireyin sağ ellerindeki işaret parmağı izlerinin 1. ve 2. Seviye detaylarına baktılar. Parmak izleri; örgülerin cinsiyete mi yoksa atasal geçmişe mi özgü olduğunu belirlemek için analiz edildi.

Analizler sonucunda, araştırmacılar; erkek ve kadınlar arasında belirgin bir fark olmadığı bulgusuna ulaştılar. Ancak Avrupa-Amerikan ve Afro-Amerikan bireyler arasında 2. Seviye detaylarda belirgin farklılıklar olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırmacılar elde ettikleri bulgulara dayanarak; antropologların artık yalnızca 1. Seviye detaylar ile yetinmemeleri gerektiğini artık 2. Seviye parmak izi detaylarına da bakmaları gerektiğini söylüyorlar.
Araştırma Referansı: Nichole A. Fournier, Ann H. Ross. Sex, Ancestral, and pattern type variation of fingerprint minutiae: A forensic perspective on anthropological dermatoglyphics. American Journal of Physical Anthropology, 2015; DOI: 10.1002/ajpa.22869Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir