Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Texas A&M Health Science Center School of Public Health'de yapılan bir çalışmaya göre; ayaktaki sıralarda bulunan öğrenciler oturak sıralarda bulunan öğrencilere kıyasla ders ile daha ilişikli/bağlantılı oluyorlar. İlk bulgulara göre, ayakta sıraların bulunduğu sınıflarda öğrenciler, öğrenme sürecine %12 oranında daha fazla ilişik durumdalar.

International Journal of Health Promotion and Education 'da yayımlanan araştırma, bir öğretim yılı boyunca gözlemlenen dördüncü sınıftaki yaklaşık 300 öğrenci üzerinde yapıldı. Bağlılık/Dikkatlilik (en. Engagement); sorulan sorulara cevap verme, tartışmalara aktif bir şekilde katılmak için parmak kaldırma gibi öğrenme sırasındaki aktiflik (en. on-task behaviors) durumuna bağlı olarak ve konuya ilgisiz davranışlar (en. off-task behaviors) gösterme durumuna bağlı olarak ölçüldü.

Ayaktaki sıralar aynı zamanda kişinin ayakta durmasına dayalı olan sıralardır. Bu sıraların yanlarında iskemleler de bulunur ve öğrenciler istedikleri anda oturma ya da ayakta durma olanağına sahiptirler. Aynı zamanda ergonomi mühendisi olan Texas A&M Health Science Center School of Public Health 'den Yard. Doç. Mark Benden'in önceki araştırmalarında ayaktaki sıralarda bulunan öğrencilerin oturak şeklindeki geleneksel sıralarda oturan öğrencilere kıyasla %15 oranında daha fazla kalori harcadıklarını ve obeziteyi azaltmada sıra yapısının etkili olabileceğini göstermişti. Ve bu araştırmalarda anekdot niteliğinde bir delil de elde edildi; bu tip sıralar aynı zamanda ders ile ilişikliği/bağlılığı (en.engagement) da artırıyor.

Sonuçların kendisini şaşırtmadığını söyleyen Benden; önceki araştırmaların; düşük seviyelerde de olsa fiziksel aktivitenin bilişsel yeti üzerinde faydaları olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Benden:

"Ayakta çalışma yerleri ilgisiz davranış sorunlarını azaltıyor ve öğrencilerin dikkat seviyelerini artırıyor ya da akademik görevleri tamamlama sırasında oturak durumdaki monotonluğu ortadan kaldırarak öğrencilere farklı bir yöntem sağlayarak akademik ilişiklik davranışını artırıyor. Birçok araştırma akademik anlamda ilişikliğin/dikkat vermenin öğrencilerin başarısındaki en önemli etken olduğunu gösteriyor. Basitçe, ayaktayken, oturur halde olduğumuzdan daha iyi düşünüyoruz" diyor.

Benden, bu araştırmadan çıkarılacak en önemli sonucun; sınıflarda ayakta bulunulan sıraların, akademik performans ve çocukluk obezitesi gibi iki soruna aynı anda dikkat çekmesi olduğunu söylüyor.
Araştırma Referansı: Marianela Dornhecker, Jamilia J. Blake, Mark Benden, Hongwei Zhao, Monica Wendel. The effect of stand-biased desks on academic engagement: an exploratory study. International Journal of Health Promotion and Education, 2015; 1 DOI:10.1080/14635240.2015.1029641
Kaynak:  Texas A&M University, "Want kids to pay attention in class? Give them standing desks", http://news.tamhsc.edu/?post=want-kids-to-pay-attention-in-class-give-them-standing-desks
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir