Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
University of Southampton ve University of Bordeaux arkeologlarının öncülük ettiği uluslararası bir araştırma ekibi, Balkan Yarımadası'nda ilk Paleolitik figüratif mağara sanatı örneklerini keşfetti.

Dr Aitor Ruiz-Redondo, İspanya'daki Cantabria, Kanada'daki Newfoundland ve Hırvatistan Zagreb Üniversiteleri ile birlikte yine Hırvatistan'da bulunan Archaeological Museum of Istria ile çalışarak, yaklaşık 34.000 yıl kadar önce yapılmış olduğu düşünülen çizimler üzerinde analizler ve incelemeler yürüttü.

Bu bahsi geçen mağara sanatı örnekleri ilk olarak 2010 yılında Hırvatistan Istria'da bulunan Romualdova Mağarası'nda (Romualdova Pećina)  keşfedilmişti. Keşfi gerçekleştiren Archaeological Museum of Istria'nın müze yöneticisi Darko Komšo, mağaranın içlerinde kırmızı renk ile kalıntıları fark etmiş ve çalışma çok disiplinlerden araştırmacıları bir araya getirmiş bugünkü sonuçların temeli atılmıştı.

Keşfin akabinde,  Dr Ruiz-Redondo ve araştırma ekibi çalışmalarını mağara çizimlerini inceleyerek ve arkeolojik kontekstini analiz ederek devam ettirdi. Bu çalışmalar sayesinde çok sayıda figüratif çizim tespit edildi. Bunların içinde bir bizon, bir dağ keçisi ve iki muhtemel antropomorfik çizimler (insansı figürler) bulunuyor. Keşfedilen bu çiziktirmeler, araştırmacılara Paleolitik çağa ait sanat ürünleri olduğunu gösteriyor.

Dahası, araştırmacılar çizimlerin bulunduğu noktalarda taban kazıları gerçekleştirerek, Paleolitik çağ kalıntıları olan çakmaktaşı aletler, kömür parçaları, karbonize taşlar ve okra (toprak boyası) pastel gibi cisimler ve aletler keşfetti.

Mağarada keşfedilen çizimler.
1- Bizon, 2- Dağ keçisi, 3- Antropomorfik figürler
Telif: Aitor Ruiz-Redondo Mağarada keşfedilen çizimler.1- Bizon, 2- Dağ keçisi, 3- Antropomorfik figürlerTelif: Aitor Ruiz-Redondo


Radyokarbon yaş hesabı ile tüm bu nesnelerin yaklaşık 17.000 yıl kadar öncesine ait olduğu tespit edilirken, dolaylı bulgular da çizimlerin daha da eski döneme (31.000 ile 34.000 yıl  öncesi) ait olabileceğini gösteriyor. Taşların ve taş sanatının tam yaşlarının tespiti için Antiquity'de yayımlanan bu araştırmanın detaylı devam araştırmaları da gerçekleştirilecek.

Güneydoğu Avrupa bölgesinde Paleolitik sanata dair en eski döneme ait bulgulara ev sahipliği yapan Romualdova Mağarası Paleolitik taş sanatı örnekleri barındıran Bosna Hersek'teki Badanj ile birlikte Balkanlar'daki iki yerden biri olarak kayıtlara geçti.

Dr Aitor Ruiz-Redondo'ya göre, bu keşif aynı dönemden Avrupa'nın ve Orta Doğu'nun diğer Paleolitik taş sanatı örneklerine ışık tutacak ve aralarında bir ilişkinin kurulabilmesini sağlayabilecek oldukça önemli ve ilginç bir bilimsel bulgu.
Kaynak ve İleri Okuma
  • Archaeologists identify first prehistoric figurative cave art in Balkans
  • University of Southampton. "Archaeologists identify first prehistoric figurative cave art in Balkans." ScienceDaily. ScienceDaily, 10 April 2019
  • 1.Aitor Ruiz-Redondo, Darko Komšo, Diego Garate Maidagan, Oscar Moro-Abadía, Manuel Ramón González-Morales, Jacques Jaubert, Ivor Karavanić. Expanding the horizons of Palaeolithic rock art: the site of Romualdova Pećina. Antiquity, 2019; 93 (368): 297 18
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir