Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yeni anne ve babaların "dan-dini dan-dini das-ta-na..." gibi ninnileri nasıl söylemeleri gerektiği konusunda biraz daha pratik yapmaları gerekiyor. University of Montreal'den araştırmacıların yaptığı bir çalışma; bebek diliyle konuşmadan ziyade şarkı söylemenin bebekleri daha fazla rahatlattığını ortaya koydu.

Infancy 'de yayımlanan araştırma; 6 ila 9 aylık 30 bebek üzerinde yapıldı. Araştırma ekibi; bebekleri dış uyaranlardan tamamen arındırılmış bir odaya alarak bebeklere Türkçe ninniler dinlettiler. Çalışma örneklemi yurtdışı olduğu için de; Türkçe dilinde dinletilen ninniler bebekler için yabancı dil durumunda idi, böylelikle de ekip; bebeklerin tanıdık bir sesten etkilenmelerini engellemiş oldular. Sonrasında araştırmacılar; ninni dinleme anı ile, bebekçe konuşma ve bir yetişkin tarafından yapılan konuşma anının bebeklerin sakinlik seviyelerini ne düzeyde etkilediğini karşılaştırdılar.

Şarkının ardından, bebekler yaklaşık 9 dakika boyunca sakin kalırken, bebekçe konuşmaya ya da bir yetişkinin yaptığı konuşmaya maruz kalan bebekler yalnızca yaklaşık 4 dakika boyunca sakin kaldılar.

Bunun yanı sıra, bebeklerin müzik zevklerini daha henüz anne karnındayken geliştirmeye başladıklarını biliyoruz. University of Helsinki'den araştırmacılar, 2013 yılında yaptıkları bir çalışmaya; hamileliklerinin son üç ayında; bebeklerine "Twinkle Twinkle Little Star" şarkısını dinleten 10 hamile kadını dahil etti. Bebekler dünyaya geldiklerinde, hamilelik sürecinde ninniyi dinlememiş bebeklere kıyasla tekrar dinletilen ninniye dair önemli düzeyde yüksek beyin aktiviteleri gerçekleştirdikleri görüldü.
Kaynak: Van Winkle's, "Stop with the Baby Talk: Singin, Not Conversation, is Key to Calming Down to Infants," http://vanwinkles.com/babies-respond-calmly-to-singing-not-talking
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir