Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İnsanların bir bakışta hayvanları nasıl hızlıca saptayabildikleri üzerine yapılan bir çalışma insan beyninin işlemesini anlamaya yardımcı oluyor.

Bilim insanları; bazılarının hayvan içerdiği bazılarının da içermediği yüzlerce fotoğraf gösterilen katılımcıların; neden hayvanları saniyenin onda biri gibi kısa bir anda saptayabildiklerini araştırdı. Daha önce oluşturulan bu ilk tepki için beynin daha kompleks yapılarının gerektiği düşünülüyordu. Ancak araştırmacılar; beynin görsel bilgiyi işlemekten sorumlu kısımlarından birisi olan birincil görme korteksin (en.primary visual cortex) bu hızlı tepkiyi kontrol edebildiği bulgusuna ulaştılar.

Bulgular; insanların ilk kez karşılaştıkları bir sahneye baktıklarında, beynin ani tepkilerinin bakılan şeklin ya da yapının küçük bölgelerine dayandırarak kategorize edebildiğini gösteriyor. Sonrasında beynin diğer kısımları, bakılan nesnenin (şeyin) işlenmesinde daha uzun süre alan daha kompleks bir süreç işletiyor.

University of Edinburg ve Aix Marseille Université 'den araştırmacılar katılımcıların yüzlerce resme baktığı daha önceki çalışmalardaki verileri kullanarak, resimlere bakıldıkça birincil görsel korteksin işlemini analiz ve taklit eden bilgisayar programları kullandılar. Araştırmada, bilgisayar programının  daha kıvrımlı kenarları ve dokusu olan hayvan resimlerini daha düz kenarlı dış çevre resimlerinden hızlıca ayırt edilebileceğini gösterdiler.

Bu buluş; geometrisine göre görselleri kategorize edebilen bilgisayar programlarına olanak tanıyarak görsel-temelli internet arama motorlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Önceden, görsellerin analiz edilmesinde  beynin daha kompleks kısımlarının gerektiği düşünülüyordu.

Araştırmacılarda Dr. James Bednar:

"Bu sonuçlar duyusal deneyimlerimizi açıklamada daha geniş kapsamlı çıkarımlara sahip. Bulgular; gözlerimizi açtığımız anda, bir odaya girdiğimizde ya da bir köşeden döndüğümüzde, tam olarak ne olduğunu anlamadan önce karşılaştığımız sahneye dair hızlıca öncül fikirler geliştirebileceğimizi gösteriyor" diyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir