Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Fransa'da Institut Pasteur'dan araştırmacılar; Afrika ülkelerinde birkaç ay içerisinde 8.000'in üzerinde insanın ölümüne sebep olan  Ebola virüsünün mutasyona uğradığını keşfettiler. Virüs üzerinde meydana gelen bir grup mutasyonlar gözlemlediklerini ancak yine de bu mutasyonların virüse herhangi bir avantaj kazandıracak mı ve eğer kazandıracaksa ne gibi bir avantaj kazandıracağının henüz net olmadığını söylediler. Ayrıca araştırmacılar virüsün bulaştığı birçok insanda hastalığın sebep olduğu belirtilerin hiçbirinin görülmediği birçok vaka ile karşılaştıklarını, bu durumun da virüste meydana gelen en az bir mutasyonun; virüse yakalanmış insanlar için hastalığın daha az travmatik bir hal aldığını gösterdiğini ancak yine de yayılmasının çok hızlı olduğunu söylediler.

Bir virüsün mutasyona uğraması durumu alışılmadık bir durum değildir, hatta birçok virüs sürekli olarak mutasyona uğrar. Bununla birlikte Ebola virüsü; tıpkı HIV ve influenza gibi bir RNA virüsüdür ve bu tarz virüsler mutasyonlar aracılığıyla çok hızlı bir şekilde evrim geçirebilirler. Fransa'daki ekip  virüsün bulaşma şeklinde ( fiziksel temas) herhangi bir değişimin gözlenmediğini söylediler, ki bu sevindirici bir haber. Eğer bulaşma biçiminde bir değişim meydana gelseydi, örneğin hava ile bulaşma gibi bir risk ortaya çıksaydı, elbette ki bu durum virüsün çok daha hızlı yayılmasına sebep olacaktı.

Virüsün ilk olarak Gine'de ve sonrasında diğer Batı Afrika ülkelerinde görülmesinden sonra, araştırmacılar virüsün genetik materyalindeki değişimleri takip etmeye yarayan genetik sekanslama tekniğini kullanarak virüs üzerinde çalışmalar yapmaya başladılar. Ekip şimdiye kadar Gine'deki hastalardan elde edilen yaklaşık 20 örnek üzerinde çalışmışlar ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde 600 örnek de bekliyor durumda. Dünya Sağlık Örgütü aynı çalışmanın Sierra Leone 'de yapıldığını ve çalışmaların virüsün ortaya çıktığı andan itibaren birçok mutasyona uğradığını gösterdiği ifade etti.

Bu sırada, yetkililer yalnızca bir haftayı aşkın bir süre içerisinde 100'den daha az bir sayıda yeni vakanın ortaya çıktığını ve bu sayının salgın başladıktan sonraki en düşük sayı olduğunu açıkladılar. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün yeni bir aşamaya girdiğini duyurdular.

 
Kaynak: MedicalXPress
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir