Daha önce bu tip bir ses yalıtımı çalışması üzerinde düşünme şansınız oldu mu ? Şayet olmadıysa, Hong Kong Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Bölümü araştırmacıları böyle bir sistem için kolları sıvadı ve kısa bir zaman diliminde belirli bir ortamda bulunan tüm sesleri % 99.7 oranında yalıtma özelliğine sahip bir sistem geliştirmeyi başardılar.

Günümüzde pek çok ses yalıtım sisteminde, gürültüyü azaltmak için sonik izolatörler kullanılır. Bu sistemlerde bulunan materyaller, daha çok küçük frekans aralığına sahip sesleri absorbe ederler. Farklı izolatörleri bir cihaz içinde birleştirmek daha büyük frekans aralığına sahip sesleri absorbe edebilir fakat tüm frekansları absorbe edebilme özelliğine sahip böylesi bir cihaz geliştirmek zordur. Ayrıca böyle bir cihazın oldukça büyük ve kompleks olacağı, ilave olarak ses izolasyonu hususunda karşımıza yine bir limit çıkaracağı da tahmin edilebilir bir durumdur.

Buna karşılık, geliştirilen yeni teknik bir çif rezonatör* kullanıyor. Bu teknikle birlikte, yeni cihazımız basit bir tabaka içeriyor ve her türlü ses aralığında doğal olarak titreşebilen bir özelliğe göre dizayn edildi. ( Bilindiği üzere her nesne, içerdiği fiziksel ve maddesel  özelliklerin işlevine bağlı olarak doğal bir ses frekansına sahiptir. ) Bu  cihazda bulunan rezonatörlerden biri sesleri büyük ölçüde sıfırlar. Bu rezonatör sesin doğal frekansını, bağlı olduğu nesneninkine göre ayarlayarak sesin yayılacağı bir güzergah sağlar.

Fakat en sessiz anlarda, emici rezenatör bile kendi frekansında çeşitli sesleri dağıtabilir. Bu noktada devreye ikinci rezonatör girer. İlk rezonatörün üretebileceği herhangi bir gürültüyü dengeleyen yıkıcı bir müdahale üretmek ve böylece ilk rezonatörün ses frekansının eşleştirilmesi için  ayarlanan ikinci bir rezonatör kullanılabilir. Ve bu şekilde, her iki rezonatör kendilerine isabet eden tüm seslerin %99.7’sini absorbe edebilirler.

*Rezonatör : Belli bir frekansta titreşen ya da rezonans yapan, dolayısıyla belirli frekanslardaki dalgaları iletmeye ya da güçlendirmeye yarayan mekanik veya elektriksel aygıt.

 
Kaynak:  Appl. Phys. Lett. 107, 104104 (2015); http://dx.doi.org/10.1063/1.4930944


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir