Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
British Journal of Cancer 'da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre; vücut geliştirici supleman (ek, ilave) --örneğin kreatin ya da androstenedion-- kullanan erkeklerin kullanmayanlara kıyasla %177 gibi büyük bir risk oranında testis kanseri geliştirme riskleri söz konusu. Ve erken yaşta kullanmaya başladıysanız bu risk daha da büyüyor.

Araştırma sonuçları; toplumdaki testis kanseri oranının 70'lerden bugüne giderek hızlı bir artış (1.5 kattan daha fazla) göstermesinin supleman tüketiminin artışına bağlı olarak neden arttığını anlamamıza da yardımcı oluyor.

Amerika'daki Brown University'den epistemolog ve çalışmanın öncülerinden Tongzhang Zheng; testis kanser ile supleman arasındaki ilişkinin oldukça güçlü olduğunu ve eğer erken yaşlarda kullanıma başlandıysa bu riskin daha da yüksek olduğunu söylüyor.

Araştırma; testis kanseri ile vücut geliştirme suplemanları arasındaki ilişki üzerine yapılan ilk çalışma olma özelliğinde, fakat daha önce yapılan; androtenetion gibi vücut geliştirme suplemanlarının testislere zarar verdiğini ortaya çıkar araştırmalardan da ilham almış bir çalışma.

Araştırma ekibi; Amerika'daki 356'sı testis kanseri, 513'ü sağlıklı olmak üzere 900 erkeğin yaşam biçimlerine yönelik detaylı bir görüşme yaptılar. Çalışmanın katılımcılarına ne sıklıkla supleman kullandıkları ve bunun yanı sıra diğer risk faktörleri olan sigara, alkol, spor yapma durumu, yaşanan sakatlıklar ve aile geçmişi hakkında sorular soruldu.

Bütün bu faktörlerin göz önüne alınmasının ardından, ekip; kas geliştirici ilaveler (supleman) kullanan erkeklerin kullanmayanlara kıyasla ortalama %65 gibi büyük bir oranda testis kanseri geliştirme riskine sahip oldukları sonucuna ulaştılar. Ve bu risk, kullanılan supleman türü arttıkça da %177 oranına çıkıyor. Ve eğer ki 25 yaşından önce ya da 3 yıldan fazla bir süre boyunca kullanan erkeklerde testis kanserinin birden ortaya çıktığı sonucuna ulaşıldı.

Elbette ki aradaki korelasyon için direkt olarak bir "neden"dir diyemeyiz, tam olarak neler olduğunu anlamak için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyacımız var. Ancak araştırmacıların elinde bu kez somut bir veri var ve en iyi kısmı da bu. Eğer aradaki bağ tam anlamıyla doğrulanırsa, erkeklerdeki testis kanseri riskini düşürmek kolaylaşacak.
Kaynak: Fiona Macdonald, "Scientists find link between muscle-building supplements and testicular cancer", http://www.sciencealert.com/uh-oh-scientists-find-link-between-muscle-building-supplements-and-testicular-cancer
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir