Post Author Avatar
Dr. Burcu Tepekule
Zürih Üniversite Hastanesi - Yazar

Herkese merhabalar,

COVID-19 pandemisi son birkaç aydır gündelik hayatımızın bir parçası haline geldi. Hem sağlımızı, hem de sosyal ve ekonomik hayatımızı yüksek derecede etkileyen bu pandemiyi anlamak adına yapılan çalışmaların bir kısmını da modellemeler ve istatiksel analizler oluşturuyor. Bugüne kadar bu işle ilgilenenlerimizin çoğu çalışmalarını twitter ve benzeri sosyal medya platformlarından paylaştı. Bu platformların bize sağladığı özgürlük kesinlikle yadsınamaz, fakat bu özgürlükle beraber gelen bir "yorum" kirliliği olduğunu da maalesef kabul etmemiz gerek.

Bilimin tartışma ortamından uzak, eleştiriye maruz kalmadan, izole bir biçimde ilerlemesi elbette mümkün değil; ama bu tartışma ortamını daha ciddi bir platforma taşımanın hepimize faydalı olacağı kanısındayım.

Bu düşüncelerden yola çıkarak, BilimFili rehberliğinde, modellerimizi ve sonuçlarımızı paylaşabileceğimiz bir sayfa kurduk. Bu sayfanın amacı, belli olgunluktaki çalışmaların bu iş ile yakından ilgilenen tüm bilim insanlarına ulaşması, bilgi kirliliğinden uzak, daha ciddi bir ortamda tartışılıp geliştirilebilmesidir. Bu nedenle de, çalışmalarınızı burada paylaşmadan önce dikkat etmenizde fayda olan birkaç nacizane önerimiz olacak,

Eğer dinamik bir model kullanıyorsanız,

 • Dinamik sisteminizin denklemleri,
 • Dinamik sisteminizin parametrelerinin ve kompartmanlarının anlamları, açıklamaları,
 • (Eğer parametre kestirimi yapıyorsanız) Kullandığınız verinin kaynağı,
 • (Eğer parametre kestirimi yapıyorsanız) Parametreleriniz üzerindeki sayısal varsayımlarınız,
 • (Varsa) Kullandığınız koda erişim sağlayacak bir link (örneğin bir git repository'si)

Eğer istatiksel bir analiz yapıyorsanız,

 • İstatiksel modelinizin detaylı bir açıklaması,
 • Kullandığınız verinin kaynağı,
 • (Varsa) Kullandığınız koda erişim sağlayacak bir link (örneğin bir git repository'si)

Ek olarak model veya analiz çıktılarının görselleştirilmesi de meslektaşlarınızın çalışmalarınızı yorumlamasına büyük katkı sağlayacaktır.

BilimFili'ye bu süreçteki yoğun (ve ışık hızında gerçekleştirdikleri) çalışmaları için ne kadar teşekkür etsek az. Umuyorum ki bu platform kısa bir zamanda hepimizin çalışmalarını daha detaylı bir şekilde paylaşabildiği, güzel ve seviyeli bir bilimsel tartışma ortamına dönüşür.

Herkese kolay gelsin, sevgilerle.

COVID-19 Modellemeleri sayfasına gitmek için tıklayınız.


Nasıl Model Ekleyebilirim?

 1. Öncelikle BilimFili.com üyesi olmanız gerekiyor. Üye olmak isterseniz sağ üst köşeden giriş yap butonuna tıklayarak sosyal medya hesaplarınızla veya mail adresinizle üye olabilirsiniz.
 2. Üye olduğunuz mail adresini Twitter DM veya mail yoluyla bize bildirmeniz gerekiyor. Mail adresimiz: info@bilimfili.com
 3. Mail adresinize model ekleme yetkisi tanımlandıktan sonra Model paneli erişiminiz aktif hale gelmiş olacak. Bundan sonra hazırladığınız modelleri ekleyebilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir