"Tüm asil niteliklerine rağmen insan, aşağı kökeninin silinmez damgasını bedeninde taşır.” diyor Charles R. Darwin. 4 milyar yıllık evrimin ürünü olan insan vücudu sanılanın aksine bir mükemmellik abidesi değil bir hatalar silsilesidir. Darwin, seçilimin, mükemmeliyeti oluşturmayacağını sadece mevcut koşullara uyarlanma sağlayacağını belirtmişti.

İnsan türü, dört ayaklı yaşamdan iki ayaklı yaşama geçişi henüz tamamlamamış olsa bile çok başarılıdır. Ancak yine de bu bağlamda mükemmel değildir. Vücudunuz kimsenin artık ihtiyaç duymadığı antik kalıntılarla dolu bir müze gibidir. Yirmilik dişlerinizden tutun da bazılarımızın garip bir şekilde yapabildiği kulak oynatma hareketine, faydasızlığı bir yana çoğunlukla enfeksiyondan kaynaklı hastalıklara sebep olan apandisimize kadar insanlarda son bulmuş ancak hayvan atalarımız için yaşamsal düzeyde öneme sahip birçok kalıntı görebilirsiniz.

Milyonlarca yıl boyunca ortadan kalkmamış olan bu garip kalıntıları ancak evrimin doğal seçilim mekanizması çerçevesinde açıklayabilmek mantıklıdır. Bu yayınımızda, insan vücudundaki evrimsel kalıntılardan bazılarına değindik.

Keyifli dinlemeler.

► Yayınımızda önerdiğimiz kitap; Metis Yayınları'ndan çıkan "Tractatus Logico-Philosophicus".

► Kupa tasarımlarıyla Pot Seramik`e, keçeden bilim insanı figürleri hazırlayan Keçeliköy`e ve Patreon Destekçilerimiz: Onur Arpat, Servan Çelebi, Tevfik Uyar, Summer Guler, Esra Özkan, Canan Oral, Cemil Yucer, Zeynep Koçak, Ali Akdurak, Kaya Gökçe Dinçyürek, Melis Aritman Alp, Ece Güler, Ulaş Giritli, Gürbüz Ataman, Dincay Akcoren, Zafer Balkan, Ozan Erozden, Can Cimenser, Janet Huvaj, Ahmet Ugur, Hande Çakır, Canan Balkan, Gülfem Erdoğan, Bahar Yıldırım, Utku Sakallıoğlu, Dogus Arukaslan, Fatih Kuzak, Onur Şahin, Mustafa Ay, Denizcan Hasturk, Saim Buğra Kurban, İlhan Asya Tanju, Serhat Atesoglu , Ulaş Avşar, Ethem Erginöz, Kazim Pekkirisci, T. Emre, İsmet Osman Mavuş, Cem Aysen, Evrim Ağacı, Kerem Onur Mengeş, Oğuzhan Altay, Harun Gunduz , Seyit Güven , Eray Uysal, Maksun Sezgin, Enes Yigit, Erdal Karayazgan, Murat Hamidi, Melik Çalık, Sanem Elif Mercan, Evren Akal ve Aerkan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla…

Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
Spotify: https://open.spotify.com/show/2tvDGHznxWk1YjfRFbw8MF
iTunes: https://itunes.apple.com/tr/podcast/bilimfili-podcast/id1444528176?mt=2
Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/
Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/

Yayınlarımızı Açık Bilim Podcast Kanalı’ndan da takip edebilirsiniz.
iTunes: https://goo.gl/3Xir1H
Android: https://goo.gl/PKx7G3

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir