Bilimsel gerçekleri reddetmenin, gerçek toplumsal sonuçları vardır. Örneğin; aşı karşıtlığı nedeniyle, önceden önlenebilir hastalıklar eski gücüne kavuşmaya başladı.

Halk sağlığını ciddi derecede tehlikeye sokabilecek öneriler, kolaylıkla bir televizyon ekranında yayınlanabiliyor; bilimsel araştırmalara karşı güvensizliği salık veren komplo yumağına çevrilmiş kitaplar raflardaki yerini alıyor. Aydınlanma karşıtı hareket olarak nitelendirebileceğimiz bu “trend”e dair kimin veya neyin suçlanması gerektiği konusunda ise fazlasıya belirsizlik söz konusu.

Bilimi reddetme yaklaşımı, beş özel ve birçok karakteristik unsurun uyumlu bir şekilde kullanıldığı bir süreçtir. İnkarcıların safsataları, bilimsel bilgiye dair toplumsal düzeyde bir manipülasyonu tetikliyor.

Her ne kadar iyi bir bilimsel kavrayış sahibi olsanız da; bilimi tahrif eden bir mitle karşılaşırsanız, bilim ve bu mit arasındaki bir çatışmayla yüz yüze kalırsınız. Ve eğer ki, bilimi tahrif eden bu tekniğin nasıl kullanıldığını anlamazsanız, bu çatışmayı ortadan kaldıracak çözümü bulmakta güçlük yaşarsınız.

BilimFili podcastin bu yayınında; bilim inkârcılığının sıklıkla başvurduğu yöntemleri, aşı karşıtlığı üzerinden insanların bilimsel araştırmalara yönelik güveninin sarsılmasına neden olan komploları ve bilimsel düşünmenin insanlara neden zor geldiğini konuştuk.

Yönetmen: Denef Huvaj
2. Kamera: Erkan Tosun
Grafik/Animasyon: Dina Akçay

Bu videonun hazırlamasında bizlere katkı sağlayan Patreon Destekçilerimiz: Servan Çelebi, Tevfik Uyar, B.Bilgin, Esra Özkan, Refik Şekercioğlu, İsmail Başöz, Onur Arpat, Renitec Nufyat, Zeynep Koçak, Ali Akdurak, Cemil Yücer, Sinan Sevgi, Mesut Top, Timur Tandoğar, Kaya Gökçe Dinçyürek, Özden Davaslıgil, Ahmet Uğur, Doğukan Gökçe, Merve Özer, Fatih K., Onur Şahin, Mammadov Ellie, Fatma Karapaşaoğlu, Soner Güzeloğlu, Licht Mehr Licht, Özgür Özkan, Kerem Onur Mengeş, Cem Aysen, Ulaş Avşar, Serhat Atesoglu, Meriç Birben, Alper Can, Ethem Erginöz, Ceran Önal, Murat Hamidi, Eray Uysal, Özge A., Ozan Yeşil ve Kaan Gerçek’e ve mix konusunda desteğini esirgemeyen Burak Ergün`e teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Sevgi ve saygılarımızla…

Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/
Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/

Yayınlarımızı Açık Bilim Podcast Kanalı’ndan da takip edebilirsiniz.
iTunes: https://goo.gl/3Xir1H 
Android: https://goo.gl/PKx7G3
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir