Evrimsel Mekanizmalar: Doğal Seçilim, Yapay Seçilim ve Eşeysel Seçilim nedir, nasıl işler?

Varyasyon ve yapay seçilimin hünerli ellerinin ne kadar olağanüstü sonuçlar doğurabildiğini Darwin iyi biliyordu. Bu sayede horoza veya tavuskuşuna benzeyen güvercin türleri yaratılabiliyordu. Köpekler kısa veya uzun tüylü, benekli, alacalı, çarpık bacaklı veya savaşçı yapılabiliyordu. Fakat sonuçta köpekleri ve güvercinleri seçip şekillendiren güç, insan eliydi. Peki hangi el, o volkanik adalardaki ispinoz türlerinin birbirinden bu kadar farklı olmasına rehberlik etmişti? Hangi el, Güney Amerika düzlüklerindeki dev armadillolardan bugünkü küçük armadilloları ortaya çıkarmıştı?

Darwin, doğada türleri ortaya çıkaran bu eli Tanrı'nın görünmez eline atfedip işin içinden çıkabilirdi.* Fakat 1838 Ekim'inde, nüfusların değişimlerini inceleyen Thomas Malthus'un "Nüfus İlkesi Üzerine Bir Deneme" başlıklı çalışmasını okuyunca kuramının omurgasını oturtmuştu. En iyi uyum sağlamış olan varyant "doğa tarafından seçiliyordu". Bu, doğal seçilimdi. Doğal seçilim, gerçekten devrim niteliğinde bir kavramdı.

Bu yayınımızda evrimsel değişimleri ve adaptasyonu açıklayan seçilim tiplerinden; Doğal Seçilim, Yapay Seçilim, Eşeysel Seçilim ve diğer seçilim tiplerinin neler olduğu ve nasıl işlediği üzerine konuştuk.

Yönetmen: Denef Huvaj
Animasyon/Montaj: Dina Akçay

Bu videonun hazırlamasında bizlere katkı sağlayan Patreon Destekçilerimiz: Onur Arpat, Servan Çelebi, Tevfik Uyar, Esra Özkan, Refik Şekercioğlu, İsmail Başöz, Summer Guler, Canan Oral, Cemil Yucer, Renitec Nufyat, İdil Janet Huvaj, Canan Balkan, Gulfem Erdogan, Gürbüz Ataman, Doğu Arukaslan, Ulaş Giritli, Melis Aritman Alp, Kaya Gökçe Dinçyürek, Timur Tandoğar, Dincay Akcoren, İhsan Özyürek, Ali Akdurak, Mesut Top, Ece Güler, Ahmet Ugur, Merve Özer, Özden Davaslıgil, Soner Güzeloglu, Bahar Yıldırım, Nilgün Akoğlu, Fatma Karapaşaoğlu, Utku Sakallıoğlu, Fatih K., Doğukan Gökçe, Mammadov Elie, Onur Şahin, Mustafa Öztürk, Baran Turan, Kerem Onur Mengeş, Ulaş Avşar, Barbaros Gülümser, Serhat Atesoglu, Alper Can, Harun Gunduz, Ceran Önal, Özge A., Meriç Birben, İsmet Osman Mavuş, Ethem Erginöz, Murat Hamidi, Eray Uysal, Kaan Gerçek, Ege Şekercioğlu`na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla…

Patreon üzerinden bağış yapmak için: https://www.patreon.com/bilimfili
Facebook: https://www.facebook.com/bilimfili/
Twitter: https://www.twitter.com/bilimfili/
İnstagram: https://www.instagram.com/bilimfili/

Yayınlarımızı Açık Bilim Podcast Kanalı’ndan da takip edebilirsiniz.
iTunes: https://goo.gl/3Xir1H
Android: https://goo.gl/PKx7G3

Kaynak ve İleri Okuma
  • *Gen-Siddhartha Mukherjee (Domingo Yayınevi)"
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir