Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Uluslararası bir araştırma ekibi Karayip Adaları boyunca bulunan primat fosillerinin yaşının 1 milyondan fazla olanlarına da ulaştı. 

Keşif, Dominik Cumhuriyeti - Altagracia Province'de bulunan bir su altı mağarasında soyu tükenmiş bir maymun türü Antillothrix bernensis'e ait kaval kemiği fosilinin bulunması ve elde edilmesini takiben gerçekleştirildi. Kireçtaşı içine gömülü olarak bulunan fosil taştan sağlıklı şekilde ayrıştırıldı ve yaş hesabı da 'Uranyum serisi' tekniği ile yapıldı.

Bu hafta Journal of Human Evolution dergisinde yayımlanan çalışmada ekip, 3-boyutlu geometrik morfometri kullanarak fosilin gerçekten Antillothrix bernensis'e ait olduğunu doğrulamaya çalıştı. Bu tür bir milyon yıldan fazladır pek değişmemiş olan Haiti Adası'nda yaşamış ve soyu tükenmişti. Küçük kedi boylarındaki bu maymun meyve ve yapraklarla besleniyor ve iyi bir tırmanıcı olarak ağaçlarda yaşıyordu.

Melbourne University'den Dr. Helen Green fosili çevreleyen kireç taşının yaşını hesaplayan ekibe önderlik ediyordu ve Darwin ve Wallace'ın zamanından beri buradaki fosillerin yaşlarının bilim insanlarının kafasını kurcaladığı açıklamasında bulundu.

Karayip Adalarındaki endemik( yalnızca belli bir coğrafyada bulunan tür / cins ) maymun türleri biyo-coğrafya'nın en temel sorularından birisidir ve ekibin yürüttüğü fosil araştırması ise Antillothrix'in bir milyon yıldan fazladır morfolojik olarak görece hiç değişmediğini ortaya koydu. Yapılan yaş hesabı ile bölgedeki primatların evrimi ile ilgili algıları değiştirdi.

Araştırmacılar 2009'dan beri, Dominik Cumhuriyeti'nde bölgedeki endemik memeli fosilleri aramakta ve ada şartlarına nasıl uyum sağladıklarını araştırmaktaydı. Adadaki yerli maymunlar hakkında da çok çok az şey biliniyordu.

Özel olarak bu canlıların ada  coğrafyasına ve iklimine nasıl adapte olduklarını anlamak için de Grand Valley State University'den araştırmacılar maymunun bacak kemiğinin üç boyutlu bir modelini çıkarmak için çok özel bir teknik kullandılar. Modelleme ile primatın küçük vücuduna rağmen çevrede nasıl hareket ettiğini daha yakından inceleyen araştırmacılar aynı zamanda cinse ait kemiklerin daha yakın zamana ait olan fosilleri ile karşılaştırma şansı da buldu.

Isotope Chronology Laboratory (Melbourne University - School of Earth Sciences'a ait İzotop Kronoloji Laboratuarı) dahilinde uranyum, toryum ve kurşun seviyeleri ölçülen kireçtaşının 110.000 yıl hata payı ile 1.3 milyon yaşında olduğu hesaplandı.

 

 
Referans : Alfred L. Rosenberger, Robyn Pickering, Helen Green, Siobhán B. Cooke, Melissa Tallman, Andrea Morrow, Renato Rímoli. 1.32 ± 0.11 Ma age for underwater remains constrain antiquity and longevity of the Dominican primate Antillothrix bernensis. Journal of Human Evolution, 2015; DOI: 10.1016/j.jhevol.2015.05.015
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir