Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bu gece yarısı, yani 28 Temmuz' gecesinde gökyüzüne bakın ve yılık Delta Aquarids meteor yağmurunu izleyin. Her sene Temmuz sonu ile Ağustos ortası arasında gerçekleşen ve şu an mevcut olan Marsden ve Kracht Sungrazing kuyruklu yıldızlarını oluşturan bir parçalanmanın ürünü olan meteorların akışı, görsel şölene dönüşebilmektedir.

İstanbul için bu gece 12 : 00'da başlayacak olan meteor yağmurunun 5 saat kadar sürmesi bekleniyor. En net ve iyi şekilde Güney Yarımküre'den ve Kuzey Yarımküre'nin güneyinden gözlenebilecek.

Bu bölgelerde yaşamıyorsanız da, üzülmeye gerek yok! Aşağıdaki link ile, gökbilimciler Will Gater ve Bob Berman'ın soruları yanıtlayacağı be olay üzerine söyleşi yapacakları canlı yayına ulaşabilirsiniz. Siz de ikiliye sorularınızı Twitter üzerinden  #SloohDeltaAquarids hashtagi ile iletebilirsiniz.

İlk kez G. L. Tupman tarafından 1870 yılında 27 Temmuz ile 6 Ağustos arasında 65 meteor gözlemi ile kaydedilen bu yıllık olay bu sene de tüm etkileyiciliği ile gözlerimizin önünde gerçekleşecek.

Konumunuza göre meteor yağmurunun başlangıç ve bitiş saatlerini bu linkten görebilirsiniz.

Eğer net göremeyecek bir konumdaysanız da, aşağıdaki canlı yayın linki ile bu yağmura siz de şahit olabilirsiniz. : 
Kaynak : IFLScience, The Delta Aquarid Meteor Shower Peaks TONIGHT - Here's How To Watch, www.iflscience.com/space/watch-delta-aquarids-meteor-shower-here
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir