Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Son günlerde sosyal medyada sıkça paylaşılan bu videoyu görmüş olmalısınız. Birçok sosyal medya kullanıcısı videodaki canlının tam olarak ne olduğunu sorgulayan paylaşımlarda bulunuyordu. Biraz tiksinti, biraz korku ve biraz da ürperti yaratan bu canlı; Dünya'da bilinen en uzun hayvanlardan birisini de içeren ilkel omurgasızların Şerit Kurt (Nemertea) şubesinin bir üyesi.

Plajda bulunan insanlar tarafından ne olduğu anlaşılmaya çalışılan ve (muhtemelen) ölmeden önceki son videosu olan bu küçük şerit kurtlar aslında oldukça zehirli bir beceriye sahip olabilirler. Bütün Nemertea kurtları hortum (en.proboscis) denilen uzun borumsu bir ağız parçasına sahiptirler. Videodaki kurdun ağzından dışarıya doğru fırlattığı beyaz şey; kurdun beslenmek için kullandığı kıvrımlı hortumudur. Bu ağ gibi saçılan yapı sayesinde --büyüklüğüne bağlı olarak-- bu canlı; yengeç, balık, salyangoz ve diğer kurtları yakalayıp midesine indirir.

Bu beyaz yapı (hortum); kurt yeme ihtiyacı hissedene kadar midesinin üst kısmında bir kesede (rhynchocoel) saklı tutulur. Fakat kurt, bir avın yaklaştığı hissine kapıldığı anda, kasları hemen gerilir ve kesesinde kıvrımlı haldeki hortumunu kafasında bulunan bir açıklıktan dışarıya doğru hızlı bir şekilde saçar. Sonrasında, hortum yiyecek olduğu düşünülen şeyin üzerine yapışkan, sert mukusumsu bir tabaka ile sarılır ve onu kurdun karnına doğru çeker.

Yukarıda anlatılan her şey içinizde tiksinç bir durum yaratabilir. Ancak asıl korkutucu olanı; bu hortum görece güçlü bir nörotoksin içerir ve bu sayede de kurt, küçük avını felç eder, böylece de avı kaçmak için mücadele edemez hale gelir. Videoda da, el üzerindeki kurt, tam olarak bunu yapmaya çalışmaktadır. Kurdu elinde tutan kişinin elinde ne tür bir dezenformasyon meydana geldi bilemiyoruz ancak, yine de kurdun gösterdiği efor takdire şayan.

Bu arada, bazı deniz kurtları boyu 50 metreye ulaşabilen Dünya'nın en uzun canlılarındandır.


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir