Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Birisinin esnediğini görünce ya da duyunca, hatta esnemek hakkında düşündüğümüzde ya da bir şeyler okuduğumuzda, genellikle kendimizi esnerken buluruz. Araştırmaların gösterdiğine göre insanların %40 ila %60 lık bir kısmının “bulaşıcı esneme”ye karşı çevresinden kolaylıkla etkilendiğini gösteriyor. Daha önce yapılan araştırmalar ise burada ve burada, esneyen birisini gördüğümüzde esnememizi; bireyin empati hissiyle, zekasıyla, günün belli saatleriyle ve hava ile ilişkilendirmişler.

Fakat yeni bir araştırmanın bulguları ise; yukarıda bahsedilen ilişkilendirmelerin hiçbirinin insanların “bulaşıcı esnemeye” yatkın olup olmadığıyla ilgili bilgi vermediği yönünde, ancak bireyin yaşının bununla bir ilgisi olduğunu söylüyor. PLOS ONE’da, esneyen insanların görüntülerinin olduğu bir videoyu aynı kişilere yıllar sonra ya da başka bir yerde izletilerek sonuçlar elde eden bir çalışma yayınlandı. Ve araştırmanın elde ettiği sonuç ise genç insanların “bulaşıcı esnemeye” daha yatkın oldukları yönünde.

Peki; acaba, neden bireyin yaşı “bulaşıcı esneme”de bu kadar etkili olabilirdi? Bu soruya verilebilecek yanıt şu açıklamaları içerebilir; bireyin yaşı ilerledikçe uyarıcılara yönelik dikkatinin giderek azalması, videoda esneyen insanlarla kurulan ilişkinin teknolojinin kullanımıyla azalması, ya da bireyin yaşı ilerledikçe “bulaşıcı esnemeye” yatkınlık durumu ortadan kalkar gibi.

Öte yandan bu yeni araştırma, daha önce ve daha az denekle yapılan diğer araştırmanın aksine “bulaşıcı esneme” ile bireyin “empati derecesi”, “zekası”, “günün belli saatleri” arasında bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaştı. Yazarlar “bulaşıcı esnemenin” henüz bilinmeyen sebeplerle değişen kişisel bir özellik olduğunu ve genetic yapıyla alakalı olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar, tutarlı bir araştırma yapabilmek için 328 deneğe empati derecelerini ölçmeye yönelik bilişsel bir test uyguladıklarını, sonrasında ise deneklere test esnasında kaç kez esnediklerini sormuşlar, bu yöntemi seçmelerinin sebebini ise; insanlar izlendiklerinin farkında olduğunda kendilerini rahat hissedemez ve esnemekten sakınabilir olarak yazmışlar.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir