Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Güneydoğu Asya’ya yaptığı geziden dönen Edinburg’dan 24 yaşındaki Daniela Liverani sık sık devam eden bir burun kanaması durumuyla karşılaşmaya başladı. Kanamalar haftalarca devam etti, fakat Daniela kanamaların sebebini eve dönmeden 2 hafta önce geçirdiği motosiklet kazası sonucu oluşan bir damar çatlaklığı olduğunu düşündü. Kaza anında burun deliğinde bir parazitin yukarı aşağı şekilde bir hareketi olduğu hissine kapıldı, ancak bu durumu da kan pıhtısı olarak düşündü. Yaşananlardan sonra, Daniela, İskoçya BBC Radyosu’na yaptığı açıklamada “ ilk andaki tepkiniz; Aman tanrım ! Yüzümde bir sülük var diye olmuyor, böyle bir şey aklınıza gelmiyor” dedi.

JS47874645 8 cm Boyundaki Sülük


Daniela olan bitenin ne olduğunu geçen hafta duş aldığı sırada farketti. Isı ve buharla birlikte genzinin genişlediğini ve parazitin dışarıya doğru çıktığını ve neredeyse alt dudağına kadar indiğini farketti. BBC’ye konuşan Daniela “Gözümün ucuyla bir şeyler görebiliyordum ancak hala onun bir sülük olabileceğini düşünmüyordum, kan pıhtısı olduğunu düşünüyordum. Duştan çıktım ve buhar kaplanmış aynada kendime baktığımda parazitin çok küçük bir kısmını görüyordum” dedi.

Hastane çalışanları korku ve şaşkınlığa kapılmış bir şekilde bir cımbız ve burun pensesiyle sülüğü Daniela’nın burnundan çıkardılar. Daily Mail’e konuşan Daniel’a “Dayanılmaz bir acıydı, doktor paraziti tuttuğunda, sülük burnumun içine tutunmuştu” dedi.

Sülük, yaklaşık olarak 8 santimetre uzunluğunda -ya da Daniela’nın söylediğine göre işaret parmağı kadar uzunlukta ve baş parmağı kadar kalınlıkta- burnun içinde kıvrılmış olarak duruyordu.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nden Mark Siddal; Daniela’nın sülüğü Vietnam’da yüzdüğü esnada sudan kaptığını ya da içtiği bir su ile ağzından burun yoluna gitmiş olabileceğini söyledi.

Kaynak: BBC
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir