Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bilim insanları su molekülünün (hangi fazda olursa olsun) Dünya'nın iki ila dört katı olan ötegezegenlerin temel bileşeni olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösterdi. Galaksimiz dahilindeki bizden başka herhangi bir yaşamın varlığına dair arayışımıza ön ayak olması beklenen buluş, Boston'da gerçekleşen Goldschmidt Conference'ta sunuldu.

1992'de diğer yıldızların etraflarında tur atmakta olan ötegezegenlerin keşfedilmesi, astrofizikçi ve gökbilimcilerin ilgisini üzerine çekerek bu ötegezegenlerin maddesel kompozisyonunu anlamaya ve üzerlerinde yaşamın evrilmesine uygun olup olmadıklarını incelemeye itti.

Kepler Uzay Teleskobu'nun verileri ve Gaia görevi gibi ötegezegen avı süreçlerinden elde edilen verilerin yeniden değerlendirilmesi ile bilinen ötegezegenlerin maddesel olarak yüzde 50'ye kadar su barındırdığı ortaya koyuldu. Bu da kütlesel olarak yalnızca 10000'de 2 %0.02 oranında su içeren Dünya'dan çok çok fazla su içerdiklerini gösteriyor.

Harvard'dan araştırmanın lideri olan Li Zeng, bu kadar çok sayıda su dünyasının olmasının oldukça ilgi çekici olduğunu belirtti. Bilim insanları, şimdiye kadar keşfedilmiş ve kabul görmüş 4000 ötegezegenin çok büyük bir çoğunluğunun iki ana grupta toplanabileceğini ortaya koydu: Gezegen yarıçapının Dünya'nın yarıçapının 1.5 katı olanlar ve bu oranın 2.5 kat olduğu ötegezegenler.

Kütle ile yarıçap oranı üzerine çalışan araştırmacılar, Gaia uydusu ile elde edilen veriler yardımı ile oluşturdukları modellerle analizlerini gerçekleştirdi. Modellere göre Dünya'nın 1.5 katıyarıçapa sahip olan gezegenler yoğunlukla taşsı gezegen olmaya istatistiki olarak yakınken, 2.5 katı olan gezegenler daha yüksek oranda su dünyaları olma ihtimali taşıyor.

Araştırmacılara göre bu suyu Dünya'da genel olarak karşılaştığımız su olarak düşünmemek gerekiyor. 200 ila 500 santigrat sıcaklığa ulaşan yüzey sıcaklığı ile bu su gezegenlerinin su buharı tarafından domine edilmiş atmosferi bulunuyor. Sıvı olarak bulunan su ise büyük oranda yüzeyin altında bulunuyor. Katı taş çekirdeğe doğru yaklaşıldıkça bu sıvı su ise yüksek basınçta katı buz kütlelerine dönüşmüş olarak görülebilir.

Veriler ile gerçeğe çok yakın modeller üreten sistem oldukça tutarlı ve madde kompozisyonu ile suyun bulunma ihtimalleri için oldukça doğru tahminler üretilebiliyor. Buna göre de Dünya'dan daha büyük olan ötegezegenlerin %35'inin büyük oranda su barındıran su dünyaları olduğu düşünülüyor.

Massachusetts Institute of Technology'den Gezegen Bilimi Profesörü ve aynı zamanda yeni fırlatılmış ötegezegen arayıcı TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) görevinin de yürütücüsü olan Sara Seager enigmatik orta boyutlarda ötegezegenlerin büyük oranda su barındırdığını ve su dünyaları olabileceğini düşündüklerini belirtti.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir