Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Görsel:   Michael Waters Daha önceki bir yazımda 30000 yıl kadar öncesinde insanların mamut avladığını ve yiyecek olarak tükettiğini gösteren bir makaleyi incelemiştik. Aradan geçen 15 ila 20000 yılda insanlar, bugün hala Dünya'nın bir çok ülkesinde ana yiyecek olarak tüketilmekte olan at ve deve avlamaya ve ağız tatlarını değiştirmeye başladılar. Tabi şimdilik bu bilinen en eski tarih. İleride bizi daha eski tarihlere götürecek bulgular da gün yüzüne çıkabilir. Yeni bir araştırma gösteriyor ki, tarih öncesi buz devri insanları at ve deve avlamışlar. Yaklaşık 13.300 yıl önce Kuzey Amerika'da yani daha önce düşünülenden çok daha önce insanlar değişik amaçlarla bu büyük otçulları avlamaktaydı. Araştırma Texas A&M University antropologları tarafından yönetilen bir ekip ile gerçekleştirildi.
 -  Görsel  :  Michael Waters Deve avıyla ilişkilendirilmiş çekirdek alet
PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dergisinde yayımlanan çalışmayı üniversitenin İlk Amerikalılar Araştırma Merkezi'nin başında olan Mike Waters yönetti ve Kanada'daki Calgary ile Danimarka'da bulunan Aarhus Üniversitesi bilimcileri de araştırma ekibinde bulundu. Waters ve araştırma ekibi Wally's Beach bölgesinden toplanan toplamda yedi at ve bir deveden kalan iskelet kalıntılarını analiz ettiler. Bölge Calgary'nin 110 kilometre güneyinde bulunuyor. Merkez Kanada'nın erken dönem avcılara ve daha birçok canlıya daha binlerce yıl öncesinden ev sahipliği yaptığı biliniyor. Araştırmacılara göre bu hayvanların çoğu küçük bir nokta olarak kabul edilebilecek bir bölgede dere çevresinde; onu geçmeye veya kullanmaya çalışırken kolaylıkla öldürüldü. Bu gerek avcı hayvanlar gerek insan avcılar tarafından yapılmış olabilir. Radyokarbon yaş hesabına göre kalıntılar 13.300 yıl öncesine ait ve hayvanlar yaklaşık bu zamanlarda öldürülmüş olmalılar. Daha önceleri bölgede var olduğu bilinen avcılar 13.000 yıl öncesine dayanmaktaydı ki bu hesap bizi 300 yıl daha geriye götürmüş oluyor.Dolayısıyla araştırma gösteriyor ki Dünya'nın bu bölgesindeki avcılar Clovis bölgeye yerleşmeden çok daha önce bölgede aktif olarak avlanmaktaydı. Araştırma ayrıca Kuzey Amerika'nın ilk sakinleri hakkında daha fazla bilgi de veriyor, öyle ki son buz devri sırasında büyük memelilerin soylarının tükenmesinde bu ilk avcıların etkisi oldukça büyük. Ekip  bölgede yalnızca basit çekirdek    niteliğinde aletler, kesici taşlar bulabildi; ki  bu aletler çoğunlukla deri yüzmek veya etleri  kemikten ayırmak için kullanılmış olabilir.  Bölgede hiç bir ok veya benzeri bir alete ait iz  bulunamadı.
Referans:Phys.org,  Ice age people hunted horse and camel 13,300 years ago, phys.org/news/2015-03-ice-age-people-horse-camel.html
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir