Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Görsel: Danielle Toutoungi, Owlstone

Leicester Üniversitesi ve Üniversite Hastanesi akciğer kanserini henüz çok erken aşamalarında teşhis edebilen çığır açıcı aleti denedi ve değerlendirdi.


 Leicester Üniversitesi solunum sistemi uzmanları tarafından, yapabildiği " nefes testi " sayesinde muhteşem bir potansiyele sahip olan bu alet için bir klinik deneme yapıldı. Umuluyor ki, LuCID (Lung Cancer Indicator Detection) olarak bilinen - akciğer kanseri göstergelerinin tespiti - programı ile erken fazlarında akciğer kanseri teşhisi kolaylıkla, kanseri büyütme ve yayma tehlikesi olmadan yapılabilecek. Cihazın arkasındaki şirket , Cambridge menşeili Owlstone Nanotech Ltd, tarafından yürütülen bir araştırmada 2020 yılına kadar erken faz akciğer kanseri oranının %14.5'tan %25'e  yükseleceği hesaplandı. Yine küçük bir hesapla anlaşılabileceği üzere bu cihazın düzgün çalışması durumunda 10.000 hayat kurtarılabilecek.

Cihazın ana prensibi, VOCs olarak bilinen uçucu organik molekülleri tespit etmesi; bunu hastanın nefesinde bulunan en düşük konsantrasyona sahip moleküller için bile gerçekleştirebiliyor. Öyle ki, şu ana kadar bilinen teşhis yöntemlerinin en hızlı en küçük ve en ucuz olanı bu cihaz.

Genel amaç ise, Owlstone'un ürettiği GC-FAIMS (Gas Chromatography -- Field Asymmetric Ion Mobility Spectrometry) sensörlerini değerlendirip geliştirerek, kolay ulaşılabilir ve uygulanabilir bir hale getirmek. Kanser tedavisinde işe yaradığı bilinen tüm metotların daha verimli hale gelebilmesi tamamen erken teşhise ve bu alanda gerçekleşecek iyi bir gelişmeye bağlı. FAIMS teknolojisi, uygulaması kolay, hızlı ve ucuz bir tespit yöntemini bizlerle buluşturmak üzere..

Akciğer kanseri 5 yıldan daha az yaşatan kanser türleri'nden birisi ancak erken teşhis hastanın yaşam süresini ciddi oranda artırmakta hatta normale çevirebilmektedir. Teşhis için bugün uygulanan metotlar göğüs X-ray, tomografi, mamografi, bronkoskopi son derece pahalı ve biz zati kendileri kanser yapıcı etkilere sahip.

Proje içerisinde biomarker (biyoişaretleyiciler) taraması ve tanımlaması yapılacak ve böylelikle cihazın maksimum verimle ve tutarlılıkla nefesteki molekülleri tespit etmesi sağlanacak. Gittikçe de daha ucuz, daha etkili, taşınabilir ve kolay ulaşılır hale getirmek için çalışmalara devam ediliyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150214201621.htm

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir