Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Pokemon'daki Pikachu'yu hatırlıyor musunuz?

Çin'in kuzeybatısında ücra bir yer, Tianshan dağlarının sarp kayalıkları; küçük bir habitatta minik bir tavşan akrabası olan ve Ili pika olarak bilinen sevimli minik bir tavşana yaşam alanı sunuyor.

ili-pika-bilimfilicomIli pika nadir görülen ve ne yazık ki giderek de görünmez hale gelen bir memeli. Birçok insan Ili pika'nın soyu tehlikede olan bir memeli olduğunu da bilmiyor. 1000'den daha az sayıda kalan bu "teddy bear" suratlı sevimli tavşanın resmi ismi Ochotona iliensis. 


Pika ilk kez 1983 yılında Li Weidong isimli bir çevreci tarafından keşfedildi. Li son olarak 1990'ların başlarında görülen bu sevimli memeliyi 20 yılın ardından ilk kez geçtiğimiz Temmuz ayında fotoğraflayabildi. İlk keşfinden itibaren sayısının %70 oranında azaldığı tahmin edilen Ili pika, 2008 yılında Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından soyu tehlikede olan canlılar listesine alındı. Ancak Li Weidong hiçbir resmi örgütün ya da ekibin koruma amaçlı bir çalışma yapmadığını söylüyor.


Eğimli kayalar üzerinde yaşayan ve yüksek bayırlardaki otlarla beslenen Ili pika yalnızca 20 santimetre boyunda. Li; pika'ların habitatlarının küresel ısınmadan etkilendiğini söylüyor. Çevreciye göre; sıcaklığın yükselmesinden kaynaklı; dağ buzulları geriye çekilmiş ve Tianshan dağlarındaki geçici karlar daha yükseklerde kaldığı için karlı bir habitatta yaşayan pikalar düzenli olarak dağın zirvesine doğru çekilmek zorunda kalmıştır. Çünkü Ili pikalar ilk başta 3200-3400 metre arasında bir yükseklikte bulunmuşlardı ancak şuan 4100 metreye çekilmiş durumdalar.

Öte yandan; Ili pikalar yalnız yaşayan ve diğer pika türleri gibi sesli canlılar değildirler. Dolayısıyla eğer etrafta bir avcı var ise birbirlerini uyaracak bir ses çıkaramazlar. Av-avcı ilişkisi de sayılarındaki azalmanın sebebi olabilir. Bunun dışında hastalık da bir etken olabilir.


Ancak Ili pika; Çin'in Özel Devlet Koruması altındaki Vahşi Yaşam Listesi'ne hala dahil edilmiş bir canlı değil. Çin Orman Bakanlığı'na bağlı Vahşi Yaşamı ve Ormanları Koruma Departmanı CNN'e yaptığı açıklamada listenin güncellendiğini söylüyor.


Pokemon'daki Pikachu karakterinin ise pikalardan esinlenilerek yaratıldığı düşünülüyor.Kaynak: CNN, http://edition.cnn.com/2015/03/23/asia/china-endangered-pika/
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir