Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yale Üniversitesi bilimcileri bakterilerin büyümesi için gerekli olan genlerini yeni üretilen sentetik (doğada bulunmayan) bir aminoasiti gerektirecek şekilde değiştirdiler. Böylelikle genler büyümeyi uyaran proteinleri sentezlerken bu sentetik aminoasiti kullanmak zorunda kalacaklardı ve büyürlerse sentetik aminoasiti kulandıkları kanıtlanmış, işlevselliği gösterilmiş olacaktı. Yale biyologarı bu yeni bakterileri "Genetik olarak yeniden kodlanmış organizmalar" (GRO) olarak adlandırıdı.

Yaşamımızın her aşamasını ve aktivitesini borçlu olduğumuz proteinler tamamiyle aminoasitlerden oluşmaktadır. Eksikliklerinde, bozukluklarında neredeyse bilinen tüm hastalıklar oluşabilmekte ayrıca laboratuvar araştırmaları için de büyük ve uzun vadeli sorunlar teşkil etmektedir. Nature dergisinde 2015'in başında yayımlanan çalışmada kullanılan yeni bir biyolojik önleme tekniği ile biyoteknolojinin de bu anlamdaki sorunları da büyük ölçüde çözüleceğe benziyor.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar için biyolojik önleme yaklaşımlarını geliştirecek çok önemli bir ilerleme olarak kaydedilen buluş ile zirai düzeneklerin hatta çevresel yeniden düzenleme metotlarının ve medikal terapilerin temelini oluşturacak.

İkinci bir araştırma ile, genetiği değiştirilmiş organizmaların farklı sentetik maddelerin bulunduğu ortamlarda büyümemelerini sağlayacak koruyucular ile limitleme amaçlandı. Bu çalışma ile çok geniş çaplı sentetik maddeler listesi için koruyu önlemler alınabilecek. Çalışmanın bu kısmı online olarak Nucleic Acids Research'de yayımlandı.

Bu güvenli genetiği değiştirilmiş organizmalar, yeni kimyasal üretimi, yakıt ve ilaç üretimi gibi kapalı sistemlerde kullanılan mühendislik ürünü organizmaları ve verimlerini artıracaktır. Açık sistemlerde kullanma ile ilgili kuşkular ise organizmaların kullanılabilir olduğu alanları şimdilik kısıtlıyor.

Ayrıca bu yeni yapay aminoasidi kodlayan yeni genetik kodlar ile kısa zamanda açık sistemler için de genetiği değiştirimiş organizmalar üretilebilecek. Böylelikle, yiyecek üretimi, hastalıklarla savaşacak probiyotik dizaynı, suları, çevreyi ve yağları arındıracak özel mikroorganizmaların üretimi gibi süreçleri sürdürecek güvenli GDO'lar üretilebilecek.

 
Referans : Sciencedaily.com, Synthetic amino acid enables safe, new biotechnology solutions to global problems, www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150121135617.htm
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir