Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Çalışmaları yarım yüzyıl sürdü fakat sonunda bilim insanları, her yıl okyanuslara ne kadar plastik karıştığını bulabildiler.

Bu konu üzerindeki son tahminler 1975 yılında yapılmıştı ve yayınlanan raporda, global plastiğin %0.1’lik kısmının yıllık olarak denizlere karıştığı duyurulmuştu.  Fakat, şimdi yayınlanan rapora göre gerçekler çok daha acımasız.

Araştırmacılar raporda, denize kıyısı olan ülkelerin plastik üretimlerine ve bunun ne kadarlık bir kısmının denizlere karıştığına yönelik çalışmalarını yayınladılar.

Rapora göre denize kıyısı olan ülkelerden her yıl, üretilen plastiğin %15'i ila %40’ı denizlere karışıyor.  Geri kalan ülkelerle beraber toplam 192 ülkenin de denize bıraktıkları plastik kirliliği yalnızca 2010 için yaklaşık olarak 4 milyon ila 12 milyon metrik ton arasında. Bunu dünyanın toplam plastik üretimi ile karşılaştırırsak %1.5 ila %4.5 arasına denk geliyor. Science dergisinde yayınlanan araştırmadaki bu miktar, dünyanın bütün sahillerindeki her bir karışı kaplayabilecek kadar fazla.

Dahası araştırmacıların tahminlerine göre bu miktar önümüzdeki 10 yılda iki katına çıkacak, ve hala bu miktarın denizlerdeki yaşamı nasıl etkileyeceği de bilinmiyor.

Makale: Science 13 February 2015,: Vol. 347 no. 6223 pp. 768-771 ,DOI: 10.1126/science.1260352

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir