Post Author Avatar
İdris Kalp
Akdeniz Üniversitesi - Çevirmen
Avustralyalı bilimciler tarafından geçtiğimiz günlerde tamamlanan bir araştırmanın sonucunda, depresyon hastası insanlarda sırt ağrısı görülme olasılığının %60 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Arthritis Care and Research dergisinde yayımlanan makale, sakatlanmadan ziyade depresyonun kendisinin sırt ağrısını tetikleyebileceğini gösteren ilk araştırma olma özelliğini taşıyor ve toplamda 23.109 kişiyi içeren 11 çalışmadan elde edilmiş verilerin analizine dayanıyor.

Araştırma sonucunda, depresyonda olmayan kişilere kıyasla, depresyon belirtileri gösteren kişilerin ileride bel ağrısı yaşama riskinin çok daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca bel ağrısı riskinin, depresyonun daha ağır safhalarında bulunan kişilerde daha da yüksek olduğu görüldü. Sydney Üniversitesi’nden Paulo Ferreira’ya göre; çalışma sonuçlarına bakılırsa, Avustralya’daki 61.200'e yakın bel ağrısı vakasının kısmen depresyonla ilişkilendirilmesi mümkün.

“Bel ağrısı, insanları güçsüz düşüren bir durumdur; özellikle diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu zaman. Dolayısıyla bu keşfin gelecekte daha iyi tedavilere öncülük edeceğini umuyorum,” diye belirtiyor Ferreira. “Hastalar hem sırt ağrısı hem de depresyon şikayeti ile bize geldiklerinde, sorunları çok daha karmaşık oluyor. Bu hastalar tedaviye sadece bel ağrısına sahip hastalarla aynı şekilde yanıt vermiyor. İyileşmeleri daha uzun zaman alıyor ve tedavi pahalı olabiliyor.”

Makalede, depresyon ve sırt ağrısının aynı anda tedavi edilmesi öneriliyor. Daha önce yapılan çalışmalara göre, sırt ağrısına sahip kişilerin %48’inin depresyon belirtleri taşıdığı tahmin ediliyor. Bu son araştırma “depresyon - bel ağrısı ilişkisi”nin nedenini açıklamıyor. Fakat bu durumun nedeni; depresyon hastalarının çoğunlukla düşük fiziksel aktiviteye sahip olmaları ve yetersiz uyumaları veya depresyon hastalarındaki hem ruh halini hem de acı eşiklerini etkileyebilen nöro-iletici sorunları olabilir.

Araştırmacıların bundan sonraki hedefi ise, genetiğin bu durum üzerindeki etkisini araştırmak. İkiz bireyler üzerinde yapılan çalışmada, insanların genetik olarak sırt ağrısı ve depresyona yatkın olabileceği öne sürülüyor. Şu anda tahmini olarak 4 milyon Avustralyalı’yı etkiliyor ve 40 ile 50 yaşları arasında daha yaygın.
Kaynak:“Research says back pain can be caused by depression” http://www.sciencealert.com/science-says-back-pain-can-be-caused-by-depression

Makale:“Symptoms of Depression and Risk of New Episodes of Low Back Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis” http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acr.22619/abstract, DOI: 10.1002/acr.22619
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir