Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar

İş yerinizde sizden ‘’statü’’ olarak daha güçlü patronunuzu yenmek istiyorsanız, toplu bir şekilde hareket ederek bunu daha rahat başarabileceğinizi bilirsiniz. Benzer bir durum dişi makak maymunları için de geçerli. Dişi makak maymunları, otoriteye direnmek ve grup içerisindeki daha güçlü üyeleri alaşağı etmek için birlikte hareket ediyorlar.

Primatların birçoğunda sosyal hiyerarşiler mevcuttur. Yani, grup içerisindeki bazı hayvanlar daha baskındır. Rhesus makakları için bu katı hiyerarşiler dişi ilişkileri etrafında kurulmuştur. Daha düşük statüdeki dişinin daha az sosyal mobilitesi vardır ve yüksek statülü dişilere sessizce diş göstermek zorundadır. Bu davranış, kendi sosyal statüsünü bildiğinin bir göstergesidir.

Fakat 21 Ağustos 2017 tarihinde American Journal of Physical Anthropology’de yayımlanan araştırmaya göre, dişi makaklar sosyal statünün gerekliliklerini geçersiz kılabilecek hamleler yapabiliyor.

Bunu başarmak için, dişi makakların ittifak kurması gerekiyor. Bu ittifak aile üyeleriyle, arkadaşlarıyla ya da her ikisiyle birden olabiliyor. Bu sayede, düşük sosyal statülü dişiler sosyal statülerini sürdürüp arttırabilirken, kaynaklar için de rekabete girebiliyor. Başkaldırma oranını hangi faktörlerin etkilediğini bulmak için, bilim insanları neredeyse 11.000 anlaşmazlık tecrübe eden 357 yetişkin dişiyi incelediler.Düşük statülü olan dişi daha yaşlıysa, başkaldırma davranışına daha sık rastlandığının bulgularına ulaşıldı. Ayrıca, eğer düşük statüdeki dişi dominant dişiden daha ağırsa (yaklaşık 7 kg) ve dominant dişinin aile ittifakları yoksa başkaldırma davranışı daha sık görülüyor. Bunun yanı sıra, eğer düşük statülü dişinin daha çok ittifakı varsa ve annesi grup içerisinde daha uzun süre bulunuyorsa, başkaldırma davranışını göstermeye daha yatkın oluyor.

Arkadaşlarının ve ailesinin desteğine sahip olmak, bir dişinin başkaldırması için kritik bir öneme sahipken, baskın dişiler ittifaklar kurmaya pek de önem göstermiyor. Bu durum, baskın pozisyonun bir çeşit egemenlik avantajı sağlamasından kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca, ittifak kuran dişi makakların kendilerinden daha yüksek sosyal statüye sahip dişiyi öldürmeye niyetlendikleri başkaldırılara oldukça nadir rastlanıyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir