Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Vücudumuzdaki  hormonlar bir arada çalışarak bize ne zaman yememiz ne zaman durmamız gerektiğini söyler. Ancak obez olan bir çok insan için sistemin böyle bir dengesi yoktur. Şimdi de bilim insanları hormon benzeri bir bileşik dizayn ederek açlığı ve aşırı doyma (dolu hissetme) duyularını bastırmayı başardı.

 Journal of Medicinal Chemistry olarak bilinen tıbbi kimya dergisinde yayımlanan çalışmada, bileşik obez farelere 14 gün boyunca verildikten sonra diğer gruplardan daha az yeme eğilimi gösterdikleri tespit edildi.

Çalışma dahilinde, araştırma ekibi beslenme düzenini koruyan iki temel reseptör hedeflendi. Hormon bileşikleri ghrelin reseptörlerine bağlandığında kendimizi aç hissederiz, ancak diğer görevli hormonlar Y2 reseptörlerine bağlandığında ise tok hissederiz. Araştırmacılar yıllardır, ghrelin reseptörlerini hedefleyecek hormon-benzeri bileşikler keşfederek obeziteyi tedavi edebileceklerini düşünüyorlardı.

Bu çalışmayı yürüten ekip ise, bu durum bir çok hormonun bir arada görev yapması ile gerçekleştiği için, bu kokteyli taklit edecek, yani daha çok benzeyen bileşiği kendileri tasarlayarak hedefe daha hızlı ulaşmayı başardı.

Dizayn edilen bileşik, hem ghrelin hem de Y2 reseptörlerine bağlanabilen bir protein. Obez farelere sürekli belli dozlarda verildiğinde ise 14 günlük bir sürede başarılı olan bileşik, diğer gruplardaki farelerden daha az yemelerini sağladı.

Bileşik hem aç hem de tok hissetmemizi sağlayabildiği için, aşırı doygunluk hissettiğimizde gerçekte aç da olsak yememize engel bir his oluşacak ve böylelikle daha az yemek tüketme ve daha seyrek yeme aşamalarına direk geçiş yapmış olacağız. İnsanlar üzerinde gerçekleştirilecek klinik araştırmaların uzun bir süre devreye girmesi beklenmiyor, ama hayvan deneylerini beklenilen başarı ile geçerse molekül bir kaç yıl içinde tıbbi tedavilerde ve obezite terapilerinde kullanılabilecek..

 
Kaynak : Tom-Marten Kilian, Nora Klöting, Ralf Bergmann, Sylvia Els-Heindl, Stefanie Babilon, Mathieu Clément-Ziza, Yixin Zhang, Annette G. Beck-Sickinger, Constance Chollet. Rational Design of Dual Peptides Targeting Ghrelin and Y2Receptors to Regulate Food Intake and Body Weight. Journal of Medicinal Chemistry, 2015; 150507073759009 DOI: 10.1021/jm501702q
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir