Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Ülkemizde çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı, 2016 yılında 11.000 iken; bugün bu sayı 2 katın da üzerine çıkarak 23.000'e ulaşmıştır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, aşılama kesintiye uğratılırsa, çocuk yaş grubunda yılda 14 bin 296 ölüm gerçekleşebileceği öngörülüyor. Öte yandan aşılar ve otizm geliştirme riski arasında bulunduğu varsayılan bağlantı, çok sayıda titiz bilimsel araştırma tarafından reddedilmesine rağmen; ne yazık ki toplumdaki yanılgılar hâlâ endişe yaratmaya devam ediyor.

Özellikle de bebekler, oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan boğmacaya yakalandıktan sonra; hastaneye kaldırılma ve ölüm riskinin en yüksek olduğu populasyon alt grubudur. ABD'de boğmacaya karşı sürdürülen mücadelede, prenatal (doğum öncesi) karma aşıların (difteri, boğmaca, tetanos), doğacak bebeklerin boğmaca gibi ölümcül hastalıklara bağışıklık kazanmasına neden olması açısından oldukça önemli olduğu vurgulanıyor.

Kaliforniya eyaletinde bulunan, kâr amacı gütmeyen ve dünyanın en büyük sağlık vakıflarından birisi olan Kaiser Permanente'den araştırmacıların yürüttüğü çalışma sonucunda, prenatal karma aşılar ile çocuklarda otizm spektrum bozukluğu geliştirme riski arasında herhangi bir bağlantı saptanmadı.

Hamile kadınlara karma aşı uygulaması; boğmacayı önleme açısından son derece önemli olmasına rağmen bazı ebeveynler hâlâ bu aşıları yaptırmaktan kaçınıyor.JAMA Pediatrics'de yayımlanan çalışmada, karma aşılar (boğmaca-difteri-tetanos) ve otizm arasında bağ bulunduğunu varsayan hipotez; geniş bir hasta populasyonu üzerinde araştırıldı. Geçmişe dönük olarak yürütülen araştırmada, 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Güney Kaliforniya hastanelerinde doğan çocuklardaki otizm tanılarına odaklanıldı. 81,993 çocuk üzerinde yürütülen çalışmada, çocuklarda otizm spektrum bozukluğu görülme oranı; doğum öncesi karma aşı (difteri-boğmaca-tetanos) yaptırmış hamile kadınların çocuklarında %1.5 iken, yaptırmayanlarda bu oranın %1.8 olduğu ve bu oranların ABD'deki otizm oranlarıyla da (%1.7) tutarlı olduğu görüldü.

Elektronik sağlık kayıtlarından elde edilen verilerin analizi, gebelikte yapılan difteri-boğmaca-tetanos karma aşısının; çocuklarda artan otizm spektrum bozukluğu riski ile ilişkili olmadığını gösterdi. Araştırmacılar, gebelik esnasındaki aşılarla otizm arasında hiçbir bağlantı bulunmadığına dair ebeveynlerin kendilerinden emin olması gerektiği önerisinde bulunuyor.

Not: Kaiser Permanente, ABD'nin Güney Kaliforniya bölgesinde, yaptırdığı 15 hastane ve yaklaşık 220 tıbbî ofisi ile 4.4 milyon üyesi bulunan son derece büyük bir sağlık vakfıdır. ABD genelinde yaklaşık 9 milyon sağlık sigortalı hastası bulunan vakıf, çalışanlarının da karar verme mekanizması içerisinde yer aldığı kâr amacı gütmeyen bir sağlık kuruluşudur.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir