Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
The International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) tarafından, en son keşfedilen elementler olan 113, 115, 117 ve 118'in bundan sonra sırasıyla nihonyum, moskovyum, tenesin ve oganezon (ingilizce orijinalleri sırasıyla nihonium, moscovium, tennessine ve oganesson) olarak isimlendirilieceği duyuruldu.

Periyodik cetvelin yedinci satırını dolduran bu dört element bu yıl Ocak ayı içinde Japon, Rus ve Amerikalı bir araştırma ekibinin keşfinin akabinde resmen tanınmıştı. Aynı ekip isimleri de IUPAC'a önermişti ve onay beklemekteydi.

Japonya, Wako'daki RIKEN'den araştırmacılar Nh sembolü ile 113 numaralı elemente nihonyum adını vermek istedi. Nihon, Japonların Japonya için kullandığı orijinal isimdir.

Moskovyum (Mc) ve tenesin (Ts), veya resmi isimleri ile sırasıyla element 115 ve 117- isimleri ise Rusya, Dubna'daki Joint Institute for Nuclear Research ve Amerika'daki Vanderbilt University bünyesindeki Oak Ridge National Laboratory ve Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) tarafından Moskova ve Tennessee şehirlerine atıfta bulunularak önerildi.
Son olarak oganezon (Og) ismi Dubna ve LLNL araştırma ekipleri tarafından, 1999 yılında element 114'ün keşfinde yer alan Rus  fizikçi Yuri Oganessian'a atfen önerildi. Element 114 ve 116 sırasıyla flerovyum ve livermoryum 2011'de periyodik cetvele en son katılan elementlerdi.

IUPAC kurallarına göre element isimleri, mitolojik karakterlerden, minerallerden, yer isimlerinden, element özelliklerinden veya bilimcilerden alınabilirdir ve bu şekilde sınırlandırılmıştır.
Yeni isimler beş aylık bir kamu incelmesine ve geri bildirimlere sunulacak ve böylelikle potansiyel itirazların neler olabileceği görülmüş olacak ve 2016'nın sonunda da periyodik tablodaki yerini alacak. Tabi tüm olurken, 8. satırın ilk üyelerini keşfetmek üzere araştırmalara devam ediliyor. Önümüzdeki süreç bu avın sonucunun neler olabileceğini gösterecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=3CVy_fRJE_w
Kaynak : Jacob Aron, New Scientist,  Four new element names to be added to the periodic table, https://www.newscientist.com/article/2093169-four-new-element-names-to-be-added-to-the-periodic-table
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir