Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yaklaşık 1 milyar yıl sonra, Dünya atmosferi çok az miktarda oksijen içeriyor hale gelecek ve bu da kompleks oksijenli yaşam için elverişsiz koşulları ortaya çıkacak. 

Bugün Dünya atmosferinin yaklaşık %21'ini oksijen oluşturmaktadır. Oksijence zengin doğası Dünya'yı, insanlar gibi büyük ve karmaşık organizmalar açısından ideal bir yaşam ortamı haline getiriyor. Ancak Dünya'nın erken oluşum aşamalarında, oksijen seviyeleri oldukça düşüktü ve şimdilik uzak görünse de gelecekte de tekrar aynı seviyeleri düşmesi oldukça muhtemel. 

Japonya'daki Toho Üniversitesi ve Atlanta'daki Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, Dünya'daki atmosfer koşullarının nasıl değişeceğini tahmin etmek için Dünya'nın iklimsel, biyolojik ve jeolojik sistemlerini modelledi.

1 Mart'ta (2021) Nature Geoscience'da yayımlanan araştırma makalesine göre, Dünya atmosferi, yaklaşık 2,4 milyar yıl önceki Büyük Oksidasyon Olayı olarak bilinen olaydan önceki koşulları anımsatan; önemli ölçüde düşük oksijen seviyelerine düşmesine yaklaşık bir milyar yıllık süre kaldı. 


Araştırmacılara göre, Dünya'nın oksijenli atmosferi kalıcı bir özelliğe sahip değil. Bu durumun muhtemel nedenlerinden birisi; Güneş'in yaşlandıkça daha çok ısınacak ve daha fazla enerji yayacak olması. Yapılan hesaplamalara göre, bu durum, karbondioksit ısıyı absorbe edip parçalandıkça atmosferdeki karbondioksit miktarının azalmasına yol açacak. 

Yaklaşık bir milyar yıl içerisinde olması beklenen bu değişim ile karbondioksit seviyeleri, bitkiler de dahil olmak üzere fotosentetik organizmaların hayatta kalması ve oksijen üretmesi için yeterli olmayacak seviyelere düşecek. Fotosentetik organizmaların bu toplu yok oluşu da atmosferdeki oksijen seviyesindeki dramatik düşüşün temel nedeni olacak. Araştırmacılara göre, hesaplanan bu düşüşle atmosferde günümüzdekinden yaklaşık 1 milyon kat daha az oksijen kalacak. Öte yandan, atmosferdeki metan gazı seviyesi de bugünkünden yaklaşık 10.000 kat daha yüksek seviyelere ulaşacak.

Dünya atmosferindeki değişiklikler meydana gelmeye başladığında, bu süreç artık çok daha hızlı ilerleyecektir: Ekibin hesaplamaları, atmosferdeki oksijenin bu değişimden itibaren yaklaşık 10.000 yıl içinde tamamen kaybedebileceğini gösteriyor. 

Ekibe göre, biyosfer, böylesi bir dramatik çevresel değişime adapte olamayacaktır ve Dünya'daki yaşam büyük oranda mikroskobik düzeyde devam edecektir. Anaerobik ve ilkel bakterilerin çoğunun şu anda gölgelerde saklandığı bir dünya yine yönetimi ele geçirecek. Bu tahminlere göre, karadaki ve sudaki yaşam sona erecek. Oksijenden oluşan ozon tabakası tükenecek ve bu durum Dünya'yı ve okyanusları yüksek seviyelerde ultraviyole ışığa ve yanan güneşten gelen ısıya maruz bırakacaktır. 


NASA'nın gezegen yaşanabilirliği projesinin bir parçası olarak yürütülen araştırma, diğer gezegenlerdeki yaşam arayışını destekleyen sonuçlar içeriyor. Oksijen içeren biyoişaretler, tipik olarak yaşanabilir gezegenleri belirlemede kullanılır. 

John Hopkins Üniversitesi'nden Natalie Allen, NewScientist'e yaptığı açıklamada, oksijenin, birçok formuyla, Dünya üzerindeki yaşamla tamamen iç içe geçtiği için çok önemli bir biyolojik imza olduğunu söylüyor. Ancak yeni tahmin, oksijen varlığının değişken olduğunu ve yaşanabilir bir gezegende kalıcı olmayabileceğini gösteriyor.

Puerto Rico Üniversitesi'nden Kevin Ortiz Ceballos ise, diğer yıldızların etrafında Dünya'ya çok benzeyen gezegenler için bile, karmaşık yaşamı destekleyebilseler veya desteklemiş olsalar dahi, atmosferlerinde büyük miktarda oksijenin tespit edilemeyebileceğini öne sürüyor. Ceballos'a göre, gezegenlerin etrafında oksijeni tespit edememenin o gezegenlerin yaşanamaz oldukları anlamına gelmediğini söylüyor.

Nature Geoscience'da yayımlanan araştırmanın yürütücüleri Kazumi Ozaki ve Chris Reinhard ise, uzaylı yaşamı için oksijen yerine başka biyoişaretlerin de araştırılması gerektiğini söylüyor. Ekibe göre, örneğin, bir gezegenin atmosferindeki hidrokarbon bulutları, dünya dışı yaşamın daha uzun süreli bir işaretini sağlayabilir.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir