Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
The World Health Organization (WHO) - Dünya Sağlık Örgütü -  ilk hızlı ebola teşhisi sağlayan testi onayladı. Test elektriğe hiç gerek duymadan, parmak ucundan alınan bir kaç damla kan ile yapılıyor ve sonuçlarını 15 dakika sonra öğrenebiliyorsunuz. Hastalığın yaygın olduğu bölgelerde çalışan sağlık görevlilerine çok büyük kolaylık sağlayacağı kesin.

Mevcut PCR (Polymerase Chain Reaction) -temelli testler iğne ile alınmış kan örneklerini, güvenli bir şekilde steril ve tecrübeli çalışanların olduğu laboratuar ortamına getirilmeyi ve sonuçlar içinde en 3-4 saat gerektiriyor. Test sonuçlarını da almak, şüpheli örneğin alındığı yerden laboratuvarın uzaklığına göre de değişiyordu.

Colorado , Broomfield' da bulunan bir şirket olan Corgenix tarafından üretilen bu yeni test; antibadiler yardımıyla Ebola virüsüne ait spesifik proteinleri tespit edebiliyor. Bir ebola testinin testin liste fiyatı 15 dolar olarak belirlendi. Ancak yine de indirimler olacak çünkü şu anki oranlara göre Afrika'da toplu bir alım olacak. s

Yapılan duyuruda WHO, bulunan testin % 92 başarı oranıyla ebola hastalıklarını tespit edebildiğini bildirdi. Hasta olmayanların da ebola hastalığını taşımadığını %85 ihtimalle belirleyebiliyor. Yine de test PCR testleriyle desteklenmeli gibi duruyor. Hızlı bir test her zaman bir görüntüleme testidir ve sonuçta sağlık görevlilerinin yargılarını ve öngörülerini gerektirir.

Ekim ve Kasım aylarında süren salgından sonra hastalık oranı ciddi oranda azaldı. Ancak Gine ve Sierra Leone'de düzinelerce yeni vaka her hafta görülmeye devam ediyor, ki bunlardan çoğu bilinen - ebola -  hastalık geçiş zincirine bağlı görünmüyor. Hızlı test, yeni sıcak bölgelerin keşfini kolaylaştıracak ve hastalığın yayıldığı bölgeleri daha kolay bir şekilde belirlemeyi sağlayacak.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir