Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Son on yılın en revaçta olan tekno-bilimsel araştırma alanlarından birisi de, giyilebilir teknoloji ve teknolojik tekstil ürünleridir. Bu alanda sürekli olarak ortaya çıkan gelişmeler, genel sağlığı, tüketilen kaloriyi, atılan adım sayısını veya kalp ritmini ölçmeye yarayan mekanik ölçüm cihazlarıydı. Şimdi ise, Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada bu teknoloji bir adım daha ileri götürülerek, Kore, Amerika, Çin ve Fransa'dan bilimciler tarafından kimyasal ölçüm yapmayı ve izlemeyi sağlayan yine giyilebilir bir yonga geliştirildi.

Geliştirilen ve testlere tabi tutulan bu esnek mikroakışkan cihaz insan derisine yapışabiliyor. Cihaz, temelde egzersiz sırasında derimizden salınan ter sıvısını içinde toplayarak analiz etme yetisine sahip. Renk-ölçümsel (colorimetric) biyokimyasal tetkik ile, akıllı telefon kameraları tarafından çekilen fotoğrafların birleştiği bu teknolojide, ter içindeki laktat, glikoz, klor iyonları konsantrasyonları ve terin pH değeri ölçülebiliyor ve uygulama sayesinde kaydedilip takip edilebiliyor.

Konvansiyonel analizde karşılaştırılabilir sonuçlar üretilmesini sağlayan kolorimetrik okumalara ek olarak, cihaz aynı zamanda dış-mekan sporlarında dahi (terin çoğunlukla hızlı bir şekilde buharlaştığı çok hızlı bisiklet yarışları gibi) kullanılabilir ve fonksiyonel olması dolayısıyla geniş bir kullanım alanına da sahip.

Araştırmacılar, geliştirilen teknolojinin ve bu yolla gelecekte ortaya çıkarılabilecek diğer mikroakışkan cihazların atletik performans sistemlerine adapte edilebileceğini, gözyaşı ve tükürük veya meni gibi vücut sıvılarına adapte edilebileceğini öne sürüyor.Sağlık durumlarını ter sıvısından görüntü ve niceliksel kimyasal kompozisyon temelinde inceleyebilmek, kan örneklerinin de belirli aralıklarda incelenmesi ihtiyacını giderebilecek bir potansiyele sahip. Ter görüntüleme teknolojileri en basit düzeyde kontrollü laboratuvar ve hastane düzeneklerini minimal düzeyde kullanılarak kuruluyor.
Makale Referans: http://dx.doi.org/10.1126/scitranslmed.aaf2593
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir