Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Mars yüzeyinde yaklaşık 15 yıl boyunca dolaştıktan sonra, NASA'nın Opportunity aracı sessizliğe büründü. Opportunity, 25 Ocak 2004 tarihinde Mars'a inmişti. Mars'ta çalıştığı rekor süre boyunca, 28 milden fazla yol aldı ve kızıl gezegenin yüzeyinde eskiden sıvı su olduğuna ilişkin ilk önemli kanıtları topladı.

NASA, Mars'ta şimdiye dek gözlemlenen en şiddetli toz fırtınalarından birinin gerçekleştiği Haziran 2018'den bu yana araçtan haber alamıyordu. Fırtına kızıl gezegenin göğünün büyük bölümünü kapamış ve güneş enerjisiyle çalışan aracı kaplamıştı. Başlangıçta fırtına ekibi fazla kaygılandırmadı. Yaklaşık olarak Kasım'dan Ocak'a dek, kızıl gezegen hep Opportunity aracının güneş panellerinde biriken tozu kaldıracak denli güçlü mevsimsel rüzgarlar yaşardı. Ama "araç temizleme" mevsimi gelip geçtikten sonra bile hâlâ araçtan sinyal gelmemesi, sağ kaldığına ilişkin umutları azalttı.

25 Ocak 2019 günü ekip, aracın sessizliğinin nedeninin bir anten arızası veya bozuk bir içsel saat olduğunu umarak, araca bir dizi son çare komutu gönderdi. Ama bu da onu uyandıramadı. Umudunu kesen ekip, artık daimi olarak aracın Perseverance Vadisi adı verilen bir çukurlukta kalmış durumda olduğuna karar verdi. Böylece, Opportunity ile kardeşi Spirit'in yönetildiği Mars Keşif Araçları görevi de sona ermiş oldu.

Her iki araç da 1 milden daha az yol almaları ve 90 ilâ 100 sol (Mars günü) dayanmaları için tasarlanmıştı. Ama ikili tüm beklentileri aştı: 4 Ocak 2004'te Mars'a inen Spirit, 2009'da bir yere sıkışıp 2010'da sessizliğe bürünene dek çalıştı. Opportunity ise şimdiye dek en uzun süre çalışan gezegen aracı oldu. Oportunity'e çalışmaları için teşekkür etmek ve ebedi istirahatgâhında huzurlu bir uyku dilemek isteyenler için NASA bir de kartpostal gönderme sayfası hazırladı.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir