Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kanada’da yer alan University of Waterloo’dan araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, enerji içeceği tüketen Kanadalı ergenlerin ve genç yetişkinlerin yarısından fazlasında olumsuz sağlık etkileri gözlemlendi.

Kanadalı ergenlerin üzerinde yapılan ulusal bir araştırma kapsamında, herhangi bir zaman enerji içeceği tüketen kişilerin yarısından fazlası artan kalp atışları, bulantı ve nadiren de olsa hastalık nöbeti gibi yan etkiler bildirdi. Mevcut durumda, Kanada mevzuatının çocuklara enerji içeceği satışını yasaklaması ve spor aktivitesinde bulunan kişilerin enerji içeceği tüketmemesinin tavsiye edilmesi gündemde.

University of Waterloo’dan Halk Sağlığı Profesörü David Hammond, şimdiye kadar yapılan çalışmalarda enerji içeceklerinin sağlığa etkilerinin araştırılması sırasında kahvenin referans alındığını ancak enerji içeceklerinin kahveden çok daha büyük sağlık riskleri taşıdığının aşikar olduğunu belirtiyor. Enerjiden kaynaklanan sağlık etkilerinin sebebinin bu içeceklerin kahveden farklı bileşenler içermesi olabileceği gibi, bu durumun enerji içeceğinin tüketim yoluyla ilgili de olabileceğini ekleyen Profesör David Hammond, sebebinden bağımsız şekilde bu ürünlerin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin engellenmesi için düzenlemeler yapılmasının gerekli olduğunu iletiyor. Çalışma kapsamında araştırmacılar, yaşları 12 ila 24 arasında değişen 2055 genç Kanadalıyı araştırdı. Yaşamlarının herhangi bir noktasında enerji içeceği tükettiğini belirten bu gençlerin % 55.4’ü olumsuz sağlık etkileri gördüğünü raporladı.

Yan etki raporlayan gençlerin % 24.7’si kalp atışında artış, % 24.1’i uykuda güçlük, % 18.3’ü ise baş ağrısı yaşadığını belirtti. Toplamda % 5.1 oranında bulantı, kusma ve ishal, % 5 oranında tıbbi müdahale gerekliliği, % 3.6 oranında göğüs ağrısı ve % 0.2 oranında nöbet raporlandı.

Bu çalışmada gözlenen sağlık etkilerinin çocuk ve gençlerde enerji içeceği tüketiminin kısıtlanması gerekliliğine işaret ettiğini söyleyen David Hammond, şu anda çocukların enerji içeceği satın almasını engelleyen hiçbir kural olmadığını, bu içeceklerin marketlerde yaygınca satıldığını ve reklamların çocukları da hedef aldığını belirtiyor . Çalışma sonuçları CMAJ Open‘da yayımlandı.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir