Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Küresel ısınma dediğimizde aklımıza gelen en temel ve başlıca sorunlar dışında daha detay ama etkileri tüm başlıca nedenlerden daha büyük problemler de mevcut. Buzulların erimesi sadece deniz seviyesinin yükselmesine , denizlerdeki tuzluluk oranının düşmesine sebep olmuyor. Yeni bir araştırmaya göre kutuplardaki buzulların erimesi aynı zamanda çok yüksek bir karbon salınımına ve deniz ve atmosferdeki karbondioksit oranının artışına da sebep olacak gibi görünüyor.

Kuzey kutbu ve karbon açısından çok zengin olan toprakları ve buzulları çözülüyor ki bu durum yıllardır hazırlanmış, üzerine çalışılmış, hesaplanmış tüm küresel ısınma, iklim değişikliği politikaların altını oyup geçersiz kılabilir.

Kuzeyin tüm permafrostu ( tiyal da denir  - yıl boyunca donuk olan ve hiç erimeyen buzulları), atmosferdeki tüm karbon element ve moleküllerinin iki katı kadar karbon içeriyor. Hali hazırda bu karbon rezervinin bir kısmı karbondioksit veya metan formunda atmosfere karışıyor olabilir.

Görsel : Lacivert ile gösterilen bölgeler %90'dan daha fazla alan kaplayan ve tüm yıl hiç erimeyen bölgeleri gösteriyor; mavi bölgeler belirli zamanlarda eriyen bölgeleri, turkuvaz bölgeler ise ayrılmış ekleme buzulları gösteriyor  - HUGO AHLENIUS, UNEP/GRID-ARENDAL Görsel : Lacivert ile gösterilen bölgeler %90'dan daha fazla alan kaplayan ve tüm yıl hiç erimeyen bölgeleri gösteriyor; mavi bölgeler belirli zamanlarda eriyen bölgeleri, turkuvaz bölgeler ise ayrılmış ekleme buzulları gösteriyor  - HUGO AHLENIUS, UNEP/GRID-ARENDAL


Erime sırasında ve sonrasında ne kadar karbonun ortaya çıkacağı elbette şu an net olarak bilinemiyor, ancak küresel olarak salınımın önü kesilmedikçe ve küresel bir uzlaşma sağlanmadıkça problem ciddi oranda artarak ortaya çıkacak.

Zemin bir kere erimeye başladığı zaman onu gerisin geri dondurmak mümkün olmayacak.

 
Referans : Sciencemag.org, Thawing Arctic permafrost threatens climate gains, news.sciencemag.org/sifter/2015/04/thawing-arctic-permafrost-threatens-climate-gains


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir