Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Son dönemde, özofajiyal kanser (yemek borusu kanseri) vakalarının yaklaşık 30 yıl önceki 2.700 sayısından, 2012'ye gelindiğinde 5.740'a ulaşarak iki katından daha fazlaya ulaştığı tespit edildi.

Popülasyondaki artış da hesaba katılınca hastalığa yakalanma oranının 100.000 kişide 15 kişiden 23 kişiye, yani yaklaşık %50 arttığı ortaya koyuldu. Kadınlarda bu artış çok daha az; yaklaşık %10 civarı olarak hesaplandı. Bugün İngiltere'de bu hastalığa yakalanan kadın sayısı 2.802 olarak kaydedildi.

Hesaplara göre özellikle erkeklerde ciddi oranda artan özofajiyal kanser vakalarını tedavi etmek de gittikçe zor bir hal alıyor. İyi haber ise, hastalığı erken fazlarında tespit etmek ciddi semptomlar sebebiyle diğer kanser türlerine oranla daha kolay. Yüksek risk altındaki insan gruplarında hastalığın tespiti için ise etkili bir yöntem geliştirildi.

İnsanlardan küçük bir süngeri yutmaları isteniyor ve yutmadaki zorluk ile daha önceki vakalar ve hastaların yutma başarısı ampirik olarak karşılaştırılarak hastalığa yatkınlık belirleniyor. Yaşam için kritik olacak bir seviyede, hatta hastalık başlamadan tespit edip tedavi etmek bu şekilde mümkün olabilecek.

Bu artan sayıdaki vaka ve araştırmaları açıklamak üzere geçtiğimiz hafta Özofajiyal Kanser Uluslararası Sempozyumu, Oxford Üniversitesi'nde toplandı.

2012'de İngiltere'de 5.200 erkeğin ölümüne yol açan özofajiyal kanser en yaygın ölüm sebepleri arasında altıncı sırada yer alıyor. Semptomları arasında, yutkunma zorluğu, mide ekşimesi, midenin ağza gelmesi, açıklanamayan ani kilo kaybı gibi etkiler bulunuyor. Çoğunlukla kanser gibi görünmese de, bu semptomlarla karşılaşıldığında bir onkoloğa görünmekte fayda var.

Erkeklerde özofajiyal kanser oluşumunun bu dramatik artışı bilim ve tıp dünyasını endişelendiriyor. Ne var ki, insanların bu riski azaltmaları hatta hastalığın önüne geçmeleri için belli yöntemler mevcut. Karşılaşılan vakaların şimdilik yüzde 90'ı önlenebilir düzeyde. Alkolü azaltmak, sigaranın bırakılması, dengeli bir diyet, sağlıklı kilo sınırının korunması bu riski azaltacak tekniklerin en önemlileri arasında yer alıyor.

 
Referans : Cancer Research UK. "Men are 50 per cent more likely to get esophageal cancer than 30 years ago." ScienceDaily. ScienceDaily, 6 June 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150606204110.htm>.
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir