Post Author Avatar
Aslı Koçbaba
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen
Onlarca yıldır  teorilerle eşeyli üreme nin birçok avantajı olduğu öne sürülmekteydi. Fakat şu ana kadar hiç kimse bu genetik avantajları kanıtlamamıştı. Araştırmacılar dünya üzerinde muhafaza edilen farklı toplumların biyolojik örneklerini  ve genetik verilerini kullanarak eşeyli üremeyle meydana gelen yeni bireylerin hastalıklara eğiliminin kuşaktan kuşağa azalıyor olduğu konusuna dikkat çekti.

Önceden Bildiklerimiz


Genlerin temel yapı birimi olan kromozomlar bizi biz yapıyor. Anne ve babanın kromozomlarının yeni kombinasyonuyla yeni bir birey oluşuyor. Ve biliyoruz ki; ebeveynlerin kromozomları belirli bir kurala göre birleşmezler. Genlerin bazı bölgelerinde daha aktif halde birleşmeler varken bazı bölümlerinde ise bu birleşmeler daha azdır. Ve bilim insanları; bu inaktif kombinasyon bölgelerinin birkaç kuşak sonra aktiflik kazanacağını biliyorlardı.

Yeni Bulgular


Kanadalı bilim insanı Dr. Philip Awadalla önderliğindeki araştırma ekibi bu konu üzerine bir çalışma yaptı. Bu çalışma neticesinde; başka genle birleşme eylemine sık katılmayan, bazen inaktif olan insan genindeki bölgeler; hastalığa neden olabilecek genetik mutasyonları büyük ölçüde üzerlerinde taşıdıkları bulgusuna ulaşıldı. Eşeyli üremeye katılmayan bu gen bölgeleri, hastalığa neden olacak genetik kodları hücrelerinde saklarlar.

Dr.Awadalla:

’’Bu kötü mutasyonlar belirli bölgelerde dinlemeye çekildiği için aktifleşme süreçleri uzun zaman alacaktır’’ diyor.

Bulguların Önemi


‘’Bu buluş bizlere hastalığa nasıl yakalandığımız hakkında önemli bir fikir sunuyor” diyen Dr.Awadalla; bilim insanlarının hastalığa kapı açan mutasyonlarla ilgili araştırma yapacakları yerin burada belirtildiğini de işaret ediyor. Hastalık yapıcı mutasyonlarla baş edilecek araştırma ve tedavi yöntemlerinin de gelişeceğini ümit ediyor.

Araştırma Süreci


Dr. Awadalla ve ekip arkadaşları Kanada’nın CARTaGENE genetik kod hazinesinden, 100 bireyin genlerinden ve diğer Gen Proje’lerinden faydalanarak bir araştırma yaptı. Anlaşılacağı üzere eşeyli üremede pek fazla aktiflik göstermeyen gen bölgelerinde yüksek oranda hastalığa kapı aralayan mutasyonlar vardır. Bahsedilen kötü mutasyon içeren gen bölgeleri ’’Coldspots’’ olarak adlandırılmaktadır.

Eğer ki; şimdi Avrupalılar, Asyalılar ve Afrikalılar arasından karşılaştırmalı bir araştırma yapılırsa; Afrikalıların Coldspots’unda inaktif olan kötü mutasyonun daha az, Avrupalılarda daha fazla olduğu görülecektir. Yani Afrikalıların gen bölgelerinde  hastalığa neden olan mutasyonlar aktif, Avrupalılarda ise Coldspot’a hapsedilmiş haldedir.

 
Kaynak: University of Montreal
Araştırma Referansı:  Julie G Hussin, Alan Hodgkinson, Youssef Idaghdour, Jean-Christophe Grenier, Jean-Philippe Goulet, Elias Gbeha, Elodie Hip-Ki, Philip Awadalla. Recombination affects accumulation of damaging and disease-associated mutations in human populations. Nature Genetics, 2015; DOI: 10.1038/ng.3216


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir