Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

  Söylemesi biraz zor ama katillerin burnuna çok çekici geliyor. Trans-4,5-epoksi-(E)-2-desenal'ın kana ayırdedici kokusunu veren bir odorant kimyasal olduğu keşfedildi. Etçiller de bu koku için Justin Bieber konserine giden ergen gibi deliriyor.

   İsveç'teki Linköping Universitesi'nden Matthias LaskaIt ve arkadaşları bu odorant kimyasalı keşfetti. Koku uzmanlarınında yardımıyla, hatta onlara tek tek koklatarak bir çalışma yapıldı ve herkese kan kokusunu hatırlatan şeyin bu odorant kimyasal olduğu gösterildi.

  Etteki kana metalik kosunu veren aldehit, hayvani yağ yıkıldığında ortaya çıkıyor ve Laska bütün memeli kanında bu aldehiti odorant kimyasal olarak barındırdığına inanıyor.

  Laska'nın ekibi, kütüklerin üzerine bu odorant kimyasaldan sürerek, Kolmarden Wildlife Park'taki Sibirya Kaplanı ve başka 3 vahşi köpek türünün bu odorantı ve kütükleri genelde beslendikleri et kadar çekici  bulduklarını gösterdi. Bir sağlama yapmak için uygulanan deneyde üzerine muz odorantı sürülmüş kütüklerin etçiller tarafından hiç dikkat çekmediği de gösterilmiştir. Tabii bu hiç şaşırtıcı değil.

Laska : " Bu odorant kimyasal, dört vahşi tür için gerçek kan kadar ilgi çekiciydi" diyor. Hatta Afrika Vahşi Köpekleri, kan kokusundaki bu odorant kimyasal ile gerçek at kanıyla ilgilendikleriyle çok daha fazla ilgilendi.

referans: PLoS One, DOI: 10.1371/journal.pone.0112694

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir