Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İş evrimsel uyumluluk ve adaptasyon yarışına geldiğinde kara kaplumbağası ortalamanın üzerinde bir başarı gösteriyor. Proceedings of the National Academy of Sciences, kapsamında açıklanan araştırmada  Michigan State University, BEACON bilimcileri, bakteri popülasyonları arasında göçü sınırlayan faktörlerin daha iyi adaptasyon sağladığını ortaya koydu.

Buradaki maliyet ise bakteri evriminin yavaşlaması.. Ancak bu da o kadar büyük sorunlara yol açmıyor. Bu sürecin kara kaplumbağaları üzerinden keşfedilmesi de çok doğal bir sonuç. Öyle ki, yavaş hareket eden ve az göç oranına sahip kara kaplumbağaları uyumluluk veya adaptasyon sürecinin daimi kazananları olagelmiştir.

Bu etkiyi anlamak da, hastalıkların evrimi, antibiyotiklere karşı dirençliliğin gelişmesinin engellenmesi ve hatta canlı popülasyonlarının iklim değişikliğine verecekleri tepkinin anlaşılması açısından büyük önem taşıyor. Bu süreç klasik bir hikaye olan "tavşan ile kaplumbağa" hikayesinin paternize haline karşılık geliyor.

Tüm canlılar yaşam alanlarına ve çevrelerine uyum sağlamak üzere 'doğal seçilim' süreci geçirmektedir. Ve bu süreç biten ya da başlayan bir süreç değildir. Adaptasyon temel kuvveti olan DNA değişiklikleri veya mutasyonlardır. Canlı grupları, bu değişimler ile çevreye daha iyi uyum sağlayarak daha uyumlu veya en uyumlu hale gelir.

Mevcut çalışma için , araştırma ekibi E. coli (bağırsak bakterileri) bakterilerinin göç oranlarını manipüle etti. 96 adet bakteri popülasyonunu, evrimsel süreci yavaşlatacak manipülasyonlar simüle edilen çevrelere ve bölgelere saldılar. Daha sonra daha hızlı göç oranı yaratacak manipülasyonlar uygulayarak, bakteri popülasyonlarının uzaklıktan bağımsız olarak yayılma yarışını takip ettiler.

Hızlı bir göç oranına sahip canlı popülayonlarının tamamı aynı evrimsel zorluğa takılarak bu zorluktan bir anda etkileniyor. Ve bu evrimsel zorluk çoğu zaman en zoru bile olmuyor. Bu popülasyonlar yok olurken yararlı mutasyonlar ve adaptasyonlar diğer popülasyonlarda gerçekleşmekte oluyor. Bunlar da genellikle yavaş evrimleşen popülasyonlar oluyor. Yavaş hareket ve yavaş evrim, bu canlılar için üzerlerinde yaşayan bakterilen adaptasyonu ile ve kendi genetik değişimleri ile evrimsel zorluklara daha iyi adaptasyonunu ve değişen koşullara daha iyi uyum geliştirmelerini sağlıyor.

Kaplumbağalar genel olarak yavaş evrimleşir ancak çevrelerine de daha hızlı uyum sağlarlar. Bunun temel sebebi ise daha hızlı hareket eden türlere nazaran üreme ve verimli döl üretmedeki başarı oranları.. Zirvenin ortaklarından birisi de kara kaplumbağaları..

Bir tepeye doğru olan yarışta, kısa mesafe görüşe sahip tavşanlar kazanıyor olabilir. Ancak, yavaş evrimleşen kaplumbağalara nazaran bu avantaja sahip olan körtavşanlar için yarış henüz bitmiş değil. Yavaş evrimleşen canlılar tüm evrimsel yeteneklerini bir seferde ortaya koymaz ve metodolojik bir sırayla tüm kozlarını sırasıyla uyulamaya koyarak bir çok tepeye daha yavaş ama daha emin adımlarla tırmanır.. Eski bir hikayeye dayanarak anlatılan bu metaforik evrim hikayesi tamamen bir gerçeği yansıtıyor. Kaplumbağaların çevreye olan adaptasyonlarındaki inanılmaz başarı..

Bulgular temel evrimsel yargıların detayına inen ve mekanizmalarına yeni bakış geliştiren bir modeli oluşturuyor. Klasik tavşan- kaplumbağa hikayesinin evrimsel modeli gibi okunan bu bulgular çevre adaptasyonunun engebeli bir bölgeye uyarlanmasını ortaya koyuyor. Muhtemelen daha düz bir zeminde kazanan tavşan olacaktı..

 
Referans : Joshua R. Nahum, Peter Godfrey-Smith, Brittany N. Harding, Joseph H. Marcus, Jared Carlson-Stevermer, and Benjamin Kerr. A tortoise–hare pattern seen in adapting structured and unstructured populations suggests a rugged fitness landscape in bacteria. Proceedings of the National Academy of Sciences, May 2015 DOI: 10.1073/pnas.1410631112
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir